Az AI-képek könnyebben lebuktathatók, mint gondolná!

Pálos Máté

2025. június 24. 07:40


A magyar nyelvű Facebookon is terjedt egy hamis fotó, amin mesterséges intelligencia segítségével egyenesítették ki az utat és tették redezettebbé a házakat – pedig a valóság AI nélkül is lenyűgöző látványt nyújt. Elmondjuk, hogyan ellenőrizheti pár kattintással, ha gyanús fotóval találkozik.

A mesterséges intelligencia (angolul Aritificial Intelligence, vagyis rövidítve AI) által generált képek valószerűbbek és könnyebben előállíthatók, mint valaha – például februárban elterjedt egy fotó a közösségi médiában, amin egy nyílegyenes, végtelenbe nyúló utca látható, két oldalán rendezett kertes házakkal. A szöveg szerint a kép a lengyelországi Sułoszowában készült.

A hamis, valójában AI-jal generált kép és egy magyar nyelvű megosztás.

Általános tanács: ha túl szabályos, túl ideális, túl sematikus a látvány, érdemes gyanakodni, hogy AI-fotóval van dolgunk.

De kisebb pontatlanságok, hibás részletek is gyakran leleplezik az AI-fotókat: ilyenek lehetnek az árnyékok méretének-irányának következetlenségei, vagy emberi figuráknál az kezek-ujjak valószerűtlensége. (Ez a rövidített összefoglalónk az alábbi cikkünk alapján készült.)

A szóban forgó képnél a meghökkentő szabályosság kelthet gyanút. Ezért kezdtünk nyomozásba. Az alábbi lépéseket végeztük el:

  • Egyszerű Google-keresés: Nyomozásunkat egy egyszerű Google-kereséssel kezdtük: rákerestünk a Sułoszowa nevű lengyel falura. A találatokból gyorsan kiderült, hogy a település valóban egy nagyon hosszú utcából áll, ahogy azt a posztok állítják, ám a bejegyzésekben található képnek nem felel meg a falu valódi kinézete.
  • Ezek után lefuttattunk egy fordított képkeresést , aminek segítségével megbizonyosodtunk róla, hogy a Facebookon terjedő kép valóban a mesterséges intelligencia műve: ezt az információt az „About this image” (vagyis „Erről a képről”) fül alatt találtuk meg. Itt arról tájékoztatott a Google, hogy kép a Google AI-modelljével készült, több mint 4 hete.

A Sułoszowa nevű lengyel település valóban létezik, nagyjából 30 kilométerre fekszik Krakkótól. Az is igaz, hogy egyetlen, körülbelül 9 kilométer hosszú utcából áll. De a valóságban ez az utca egyáltalán nem olyan egyenes, és a házak sem ennyire szabályosak – vagyis AI-jal annyit módosítottak a valóságon, hogy az meghökkentő legyen, és megragadja a figyelmünket a közösségi médiában.

Ha gyanús egy kép, és nem vagyunk biztosak benne, hogy valódi, a következő lépéseket érdemes megtenni:

  • Vessük össze más hasonló témájú felvételekkel!
  • Ellenőrizzük, hogy található-e információ a kép készítőjéről, közlőjéről!
  • Vegyük alaponsan szemügyre, találhatók-e hibák, következetlenségek a fotón!
  • Esetleg futtassuk le AI-felismerő egy vagy több AI-felismerő programon! Azonban vegyük számításba, hogy az eredmény nem 100 százalékos.

Valódi kép Sułoszowáról. Fotó: Omar Marques / ANADOLU / Anadolu via AFP

Minderről egy másik példán keresztül ebben a cikkünkben írtunk hosszabban, cikkünk ide kattintha olvasható.

____

Szeretne többet tudni arról, hogyan lehet elkerülni az internetes megtévesztéseket? Az álhírek és átverések elleni felkészülést sosem késő elkezdeni! Ezen az oldalon olyan tartalmakat gyűjtöttünk össze, amelyek kifejezetten az idősebb korosztályt segítik a tudatos tájékozódásban: cikkeink ide kattintva olvashatók.

A szerzőről

Pálos Máté

Pálos Máté

Az ELTE BTK-n végzett, szerkesztett folyóiratot, írt kritikákat. 2014 óta teljes állásban újságíró. Dolgozott a régi Origónál, a Magyar Narancs hetilapnál és a G7.hu gazdasági portálnál. 2024-ben csatlakozott a Lakmuszhoz, 2025 márciusa óta szerkeszt is.