A meg nem történt vita: Elon Musk és Keanu Reeves „összecsapásáról” terjedő AI-videókkal van tele az internet
Magyarul is terjedni kezdett egy szatíraoldalról származó szöveg és egy AI-generált videó arról, hogy Elon Musk és Keanu Reeves a mesterséges intelligenciáról vitatkozott élő adásban. A valóságban ilyesmi nem történt, a furcsa jelenség mögött egy Keanu Reeves-deepfake-eket gyártó csatorna állhat.
Április közepén a magyar facebookozók körében is terjedni kezdett egy poszt , ami szerint Elon Musk és Keanu Reeves élőben vitatkozott „korunk egyik legsürgetőbb problémájáról: a mesterséges intelligencia, a kreativitás és az emberi kapcsolatok jövőjéről.” A bejegyzés Reeves bölcsességét és alázatosságát dicséri, és azt állítja, hogy a színész olyat mondott, aminek köszönhetően még Musknak is „elakadt a szava.” A szöveg szerint Musk azon az állásponton volt, hogy a mesterséges intelligencia (AI) előbb-utóbb felülmúlja az emberi kreativitást, mire Reeves azt kérdezte:
„De vajon megtudja-e valaha egy gép, milyen érzés, ha hiányzik valami? Avagy milyen érzés egy szomorú pillanatból valami szépet alkotni? A kreativitás nem számításból, hanem tapasztalatból, fájdalomból, szeretetből és reményből fakad.”
A poszt szerint „filozófusok, művészek és tudósok szólaltak fel és dicsérték Keanu álláspontját”, a közösségimédia-felhasználók pedig azért méltatták, mert „újrafogalmazta az emberiségről alkotott megértésünket”.
A fentihez hasonló bejegyzések – amiket több ezren megosztottak és kedveltek – egy szövegből és egy képből állnak: utóbbin Musk és Reeves látható, arcuk azonban eltorzult, nem teljesen úgy néznek ki, mint a valóságban. A szöveg helyesírási hibákat és a magyar nyelv szabályai szerint értelmetlen kifejezéseket tartalmaz, mindebből úgy tűnik, hogy gépi fordítás eredménye. A legtöbb megosztott bejegyzésnél egy figyelmeztetéssel is találkozunk, ami arról tájékoztat bennünket, hogy a hír nem igaz, a Metával az Egyesült Államokon kívül még együtt dolgozó tényellenőrző újságírók ugyanis ellenőrizték és hamisnak találták.
Forrás: Facebook
A magyar posztok alatti kommentekben is sokan felhívják erre a figyelmet. Ettől függetlenül több olyan hozzászólást találtunk, ami arra enged következtetni, hogy a felhasználók komolyan veszik a bejegyzést.
Az elérhető információk és tényellenőrzések szerint azonban a két férfi közötti vita soha nem történt meg, a poszt egy bevallottan szatíracsatornát működtető X-felhasználótól származhat. Az állítólagos vitát elmesélő videó pedig egy olyan YouTube-csatornáról, ami Keanu Reevesről oszt meg AI-generált tartalmakat.
Nincs bizonyíték
A Musk-Reeves vitáról szóló szöveg nemcsak Magyarországon terjedt el, találtunk angol nyelvű Facebook – és X-posztokat is róla. A bejegyzések (úgy az angol nyelvűek, mint a magyarok) rendszerint egy Daniel Gugger nevű X-felhasználóra hivatkoznak, aki április elején osztott meg egy szöveget, németül . Ez pontosan megegyezik az általunk olvasott angol és magyar posztok szövegével (tükörfordításban), korábbi megosztást pedig nem találtunk, ahogy más tényellenőrző oldalak sem. Így feltételezhetjük, hogy a szöveg ettől a felhasználótól származik, az ő írását fordították le más nyelvekre. A szöveg mellett pedig ugyanazt a képet osztotta meg, amit a többi bejegyzésben is láttunk.
Gugger X-profilján értékes információkra bukkanhatunk: a leírásból kiderül, hogy a felhasználó magát írónak nevezi, a profilját pedig szatíracsatornának. Hozzáteszi még azt is, hogy a „klímacsalás = a chemtrailről, a HAARP-ról, az 5G-ről és a génmanipulációról való figyelemelterelés”. (Ennek az összeesküvés-elméletnek egy leágazásáról részletesen írtunk korábban. )
Forrás: X
Ahogy arra a Snopes amerikai tényellenőrző oldal cikke is rámutat:
semmilyen bizonyítékot nem találni arra, hogy Elon Musk és Keanu Reeves a mesterséges intelligenciáról, vagy bármi másról élő műsorban vitatkozott volna.
A szóban forgó eseményről sem az egyébként aktívan posztoló Musk, sem a színész nem számolt be. A Snopes próbálta elérni Keanu Reeves képviselőit, de cikkük megjelenéséig nem kaptak választ. Közös képeket azonban – a posztokban megosztott, feltehetőleg AI-generált vagy legalábbis módosított képen kívül – nem találni a két férfiról, sem a közösségi médiában, sem például az AFP hírügynökség fotói között. Az AFP és a Getty Images friss fotóin továbbá látszik, hogy Keanu Reevesnek jelenleg rövidebb és őszebb a haja, mint a bejegyzésben megosztott képen.
A változás hangjai
A Google keresője igen sok találatot mutat az „Elon Musk és Keanu Reeves” keresésre, de a legtöbb ugyanarra a YouTube-videóra és csatornára mutat, amit a Snopes tényellenőrzésében is megtalálhatunk. A „Keanu élő tévéműsorban semmisíti meg Muskot – Az egész stúdió elhallgat!” című videót március 2-án tették közzé a Voices of Change (A változás hangjai) YouTube-csatornán, és már több mint 71 ezren látták.
Forrás: YouTube
Az egyórás klip elején néhány másodpercig azt látjuk, mintha Elon Musk és Keanu Reeves egy emberekkel teli, élesen megvilágított stúdiótérben dühösen vitatkozna, majd a videó további részében egy kimerevített képet látunk, amin a két férfi egy-egy fotelben hátradőlve ücsörög, a háttérben pedig öltönyös férfiak ülnek a közönségben. Mind a mozgó-, mind az állókép természetellenesnek hat első ránézésre is. Mindeközben egy monoton hang arról beszél, amiről a posztok is szólnak: a két férfi mesterséges intelligenciáról folytatott vitájáról.
A videó alatti leírásban visszaköszön a bejegyzésekből ismerős szöveg, azonban egy felhívást is találunk, amiben közlik, hogy:
„A csatornán közölt történetek teljes mértékben kitaláltak, kizárólag szórakoztató és inspirációs céllal készültek. A narráció, a párbeszédek vagy a vizuális elemek némelyikét mesterséges intelligencia (AI) segítségével generálták vagy alakították.”
Emellett a felhívásban azt is írják, hogy a történetek nem valós személyeket, eseményeket vagy helyzeteket ábrázolnak, ha mégis van hasonlóság bizonyos személyekkel, az pusztán a véletlen műve. A videó készítői emellett azt állítják, hogy engedély nélkül nem használják fel valódi hírességek képmásait.
Forrás: YouTube
A több mint 10 ezer feliratkozóval rendelkező YouTube-csatornán jelenleg 123 videó található, ezekben szinte kizárólag Keanu Reeves az egyik főszereplő, a másik pedig általában valamilyen híresség, többször Elon Musk.
Forrás: YouTube
A bemutatkozás szerint a csatorna „az igazságosságról, egyenlőségről és a közösségek megerősítéséről szóló inspiráló történeteket oszt meg, azzal a céllal, hogy megtörjük a sztereotípiákat, növeljük a társadalmi tudatosságot és erőteljes, pozitív üzeneteket terjesszünk.”
Megkerestük a csatorna üzemeltetőjét, hogy megerősítse, a szóban forgó Musk-Reeves vita valóban nem történt meg, és a videói főként AI-generáltak, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. A csatorna többi videói közül azonban elindítottunk néhányat, közülük több olyan figyelmeztetéssel indul, hogy a videóban megjelenített történetek kitaláltak, a hang és kép pedig a legtöbbször mesterséges intelligenciával készült.
Forrás: YouTube
Úgy tűnik, a Musk és Reeves vitáját feldolgozó AI-generált videók közlése egyfajta trend lett mára, ugyanis nem ez az egyetlen YouTube-csatorna, amelyik ilyen tartalmakat oszt meg. A Lead Stories amerikai tényellenőrző oldal például egy másik , hatperces videóról írt, amiben szintén egy mesterséges intelligenciával készült képet használtak illusztrációnak a kommentár szerint az AI-ról vitatkozó Muskról és Reeves-ről (a videó leírásában meg is győződhetünk arról, hogy a videóhoz használt kép és hang AI-generált). A Lead Stories szintén nem találta nyomát annak , hogy a két férfi részt vett volna ilyen vitán.
Forrás: YouTube
AI-detektorok
A Snopes különféle AI-detektor programokat is lefuttatott a Voices of Change-csatornán megosztott videóból kivágott képeken és a videót végig narráló hangon. A hang esetében mindkét program, a Deepfake Total és a Hiya Deepfake Voice Detector is azt állapította meg, hogy a hang minden valószínűség szerint deepfake, vagyis mesterséges intelligencia által generált, nem valódi hang.
A Lakmuszon több alkalommal írtunk a deepfake-ekről , a manipulált hangfelvételek teszteléséről és az AI-generált képek terjedéséről, illetve detektálásáról.
A Snopes a ránézésre is mesterségesen előállítottnak tűnő képeket szintén két programmal, a Sightengine -nel és Hive Moderation -nal vizsgálta meg, ott eltérő eredményeket kaptak: míg a Sightengine 99 százalékos bizonyossággal állította, hogy a videóból kivágott képek AI-generáltak, addig a Hive Moderation alig adott erre néhány százalékot.
Forrás: Sightengine
A videóból mi is kivágtunk két képrészletet (egyet az elejéről, ahol a két férfi mintha vitatkozna, a másikat a videó nagy részében megjelenő állóképről) és lefuttattuk a két AI-detektor programon: nagyon hasonló eredményeket kaptunk, mint a Snopes.
Forrás: Hive Moderation
Egy korábbi cikkünkben, amiben a Transzfogarasi utat ellepő AI-medvékről írtunk , szintén használtuk a Hive Moderation mesterségesintelligencia-detektorát. Mint akkor is megjegyeztük: az AI-detektor programok jellemzően nem 100 százalékosan megbízhatóak.
Címlapi kép: Keanu Reeves Los Angelesben 2024. november 2-án. Fotó: Andrew Toth / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP
A szerzőről

Fülöp Zsófia
2023 májusától a Lakmusz újságírója, korábban 9 évig a Magyar Narancsnál dolgozott, főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. Az oxfordi Reuters Institute ösztöndíjasaként a romák médiareprezentációját kutatta.