AI-medvék lepték el a Transzfogarasi utat és a Yellowstone park bejáratát

Dezső Annamari

2025. április 16. 11:25


Angol nyelvű Facebook-posztok azt terjesztették, hogy a Yellowstone nemzeti park bejáratát medvék blokkolják, magyarul egy hasonló kép azzal a történettel lett virális, hogy egy híres erdélyi úton gyülekeztek a medvék. Valójában mesterséges intelligencia által létrehozott képekről van szó.

„A medvék várják a Transzfogarasi út megnyitását.”

Ezzel a felirattal kezdett terjedni március végén a Facebookon egy kép, amin állítólag az látható, hogy több tucat medve várakozik egy erdélyi út szélén. Bár számos felhasználó megosztotta, a kép nem valódi; mesterséges intelligenciával generálták. Ez megállapítható a hibás vizuális részletekből, de intő jel lehet az is, hogy hol tették eredetileg közzé.

Korábban a Lakmuszon már többször írtunk mesterséges intelligenciával készült képekről. Legutóbb például arról, hogy AI-kép terjedt a leghosszabb egyutcás lengyel faluról, decemberben pedig 9 olyan mesterséges intelligenciával készült képet gyűjtöttünk össze, ami az elmúlt egy évben virálissá vált.

Az AI-medvék már nagyon várják a Transzfogarasi út megnyitását

Az első magyar nyelvű bejegyzést az út szélén tanyázó medvékről a ‘Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson, Bear Watching’ nevű, félmillió követővel rendelkező Facebook-oldal osztotta meg március 27-én. A posztra azóta több mint 8 ezer reakció érkezett.

Képernyőfotó a magyar nyelven terjedő posztról

A leírásában jelenleg szerepel, hogy a szerző szerint mesterséges intelligenciával készülhetett a kép, viszont a szerkesztési előzményekből kiderül, hogy eredetileg az AI-ra való figyelmeztetés nélkül tették közzé a bejegyzést, és számos felhasználó így is osztotta tovább.

Képernyőfotó a bejegyzés szerkesztési előzményeiről

A tartalmat a Bear Watching oldal a saját falán kívül több helyen, például a ‘Gyilkos-tó és Békás-szoros, Erdély gyöngyszeme’ csoportban is megosztotta, ahol szintén nagy népszerűségnek örvend, több mint 600 továbbosztást kapott. Itt jelenleg sem szerepel a leírásban, hogy AI-generált képről lehet szó.

Képernyőfotó a magyar nyelven terjedő posztról

Március 28-án a TikTokra egy a képet animáló videót is feltöltöttek, amit azóta már több mint 30 ezer felhasználó látott:

Az AI-képet nem az erdélyi Bear Watching Facebook-oldal generálta, Google-képkeresés segítségével kiderül, hogy ugyanezt a fotót már több mint egy hónappal korábban posztolta egy Bear’s World nevű külföldi oldal bármiféle leírás nélkül, de olyan bejegyzést is találtunk, ami egy kaliforniai nemzeti parkba helyezi a jelenetet.

Képernyőfotó a Bear’s World eredeti bejegyzéséről

A Bear’s World oldalra jellemző, hogy mesterséges intelligenciával készült képeket oszt meg medvékről.

Például olyat is, ahol pálmafás tengerparton pihennek a medvék. Egy a magyarul virálissá vált tartalomhoz egészen hasonló képet is posztolt az oldal február 25-én, ami azzal a történettel terjedt el (főként Amerikában, de magyar nyelven is készültek róla posztok), hogy a nagy medvecsoport a Yellowstone Nemzeti Park bejáratát blokkolta.

Képernyőfotó a Bear’s World egy másik bejegyzéséről, ami a Yellowstone-történettel terjedt el

A Snopes amerikai tényellenőrző oldal cikkéből kiderül, hogy először jelezték is ennél a képnél, hogy AI-jal készült, de pár nappal később az oldal kezelője eltávolította ezt a leírást.

Képernyőfotó a bejegyzés szerkesztési előzményeiről

Az útfelfestés színe arra utal, hogy nem a Fogarasi-havasok környékén „készült” a kép

A magyar nyelvű posztok tehát kifejezetten a Transzfogarasi utat adták meg a medvéket ábrázoló kép helyszíneként. A képen látható út ugyanakkor nem mindenben hasonlít az említett 91 kilométeres romániai útszakaszra, ami az ország két részét, Erdélyt és Munténiát köti össze.

A kanyargós út a Fogarasi-havasokban húzódik Alsóárpás és Curtea de Argeş között. Az utat régebben csak az év felében lehetett használni, szeptembertől az időjárási viszonyok miatt fél évre lezárták. 2023 óta már csak akkor zárják le egyes szakaszait, amikor a hó miatt már járhatatlan lesz.

Transzfogarasi út (forrás: PHOTOSTOCK-ISRAEL / SCIENCE PHOTO / PSI / Science Photo Library via AFP)

A Google Maps segítségével végignéztük az Transzfogarasi utat, és azt találtuk, hogyaz út minősége, illetve a felfestése sem egyezik meg a Facebookon terjedő képen látottakkal.

Az erdélyi útról készült felvételeken mindenhol fehér felfestés látható, ahogy Európa nagyrészén is ez a megszokott, a sárga festéseket főként ideiglenes útlezárások jelzésére szokták használni. Kifejezetten Romániában is a fehér jelzés az általános.

A Plonk It geolokációval foglalkozó oldal megjegyzi, hogy a 67C jelzésű romániai úton sárga a felfestés – a cikk külön kitér a Transzfogarasi 7C jelzésű útra is, de nem említi, hogy lenne sárga festésű szakasza. A közút minősége pedig a legtöbb szakaszon közel sincs olyan jó állapotban, mint ami az AI-generált képen látszik.

Képernyőfotó a Transzfogarasi úton készült Google Maps felvételekről

Egy medve megeszi a szendvicset, amelyet egy arra járó autós dobott neki, miközben egy másik autós fotózza. (Forrás: Andrei Pungovschi / AFP)

Miből ismerhetjük fel, hogy AI-képről van szó?

Ha közelebbről is megnézzük az állítólag a Transzfogarasi út mellett várakozó medvéket ábrázoló képet, a tájidegen felfestés mellett több vizuális jel is egyértelműen arra utal, hogy mesterséges intelligenciával hozták létre. Ilyen például az, hogy:

  • Az út oldalsó felfestése egy ponton eltűnik, az aljnövényzet pedig mintha rákúszna az útra.
  • A medvék arca torz, és több esetben hiányoznak egyes testrészeik.
  • A környezet szinte rajzoltnak hat.
  • Sok medve furcsa testhelyzetben van, és helyenként olyan hatást kelt a kép, mintha több állat összemosódna.

AI-ra utaló jelek a virálissá vált képen

A kép hitelességét mindemellett AI-detektor programokkal is tesztelhetjük, bár ezek jellemzően nem 100 százalékosan megbízhatóak. A Hive Moderation mesterségesintelligencia-detektora szerint a medvéket ábrázoló kép 99,1 százalékos valószínűséggel AI-generált.

Képernyőfotó a Hive Moderation oldaláról

A szerzőről

Dezső Annamari

Dezső Annamari

2024-től a Lakmusz gyakornoka, majd újságírója. Egyetemi tanulmányait az ELTE szociológia alapszakán, majd az ELTE kommunikáció- és médiatudomány mesterszakán végezte. Az Achilles Data nemzetközi oknyomozó újságíró program nyertes csapatának tagja.