AI-generált kép terjed a leghosszabb egyutcás lengyel faluról, pedig mesterséges intelligencia nélkül is lenyűgöző látványt nyújt

Fülöp Zsófia

2025. március 6. 16:22


A település egyetlen 9 kilométeres utcából áll. Az ismeretlen készítők AI segítségével kiegyenesítették az utat és rendezettebbé tették a házakat.

„A falu felülről nézve rendkívüli látványt nyújt: egy hosszú, tökéletesen lineáris központi artéria, amelyet szépen elrendezett házak szegélyeznek, mint egy szálra felfűzött gyöngy”

– ezzel a leírással terjedt el egy kép a Facebookon februárban, amin egy nyílegyenes, végtelenbe nyúló utca látható, két oldalán rendezett kertes házakkal és zöld mezőkkel. A szöveg szerint a kép a lengyelországi Sułoszowában készült.

A képet több posztban is megtaláltuk, és bár a bejegyzések alatti kommentekben többen megkérdőjelezték a kép hitelességét, a posztokat összesen több mint 1200-an megosztották, és több mint 15 ezer lájk érkezett rájuk.

Sułoszowa nevű lengyel település valóban létezik, nagyjából 30 kilométerre fekszik Krakkótól. Az is igaz, hogy egyetlen, körülbelül 9 kilométer hosszú utcából áll. Lakosainak száma 2021-ben 3499 fő volt.

A lengyel falut ábrázoló kép azonban nem valódi, mesterséges intelligenciával készült.

A kép „távol áll a valóságtól”

Nyomozásunkat egy egyszerű Google-kereséssel kezdtük: rákerestünk a Sułoszowa nevű lengyel falura. A találatokból gyorsan kiderült, hogy a település valóban egy nagyon hosszú utcából áll, ahogy azt a posztok állítják, ám a bejegyzésekben található képnek nem felel meg a falu valódi kinézete.

Ahogy tovább kutakodtunk a fellelhető képek között, szembe jöttek valódi és a most terjedő posztokban látott gyanús képek is – az egyik találatnál fel is vetődött, hogy a kép AI-generált lehet.

Ezek után lefuttattunk egy fordított képkeresést, aminek segítségével megbizonyosodtunk róla, hogy a kép valóban a mesterséges intelligencia műve: ez a funkció az „About this image” (vagyis „Erről a képről”) fül alatt található. A keresés eredményeképp azt is megtaláltuk, hogy a Google AI-modelljével készült a kép, több mint 4 hete. Ez azért szerepel ilyen egyértelműen a kép leírásában, mert a Google által fejlesztett SynthID rendszer felismeri azt a digitális vízjelet, amit a Google AI hagy az általa generált képek adatai között.

A Facebookon terjedő egyik posztban egy TikTok-videót és egy tavaly májusi Origo-cikket is linkeltek. Mindkét helyen a faluról készült valódi képek találhatók.

Azt, hogy a lengyel településről terjedő kép AI segítségével készült, az AFP tényellenőrzése is megerősítette. Ráadásul az AFP archívumában is vannak képek Sułoszowáról, amiken látható, hogy a hosszú főútvonal a házak között kanyarog, az út nem egyenes, ahogy azt a mesterséges intelligenciával készített fotón látni.

Valódi kép Sułoszowáról. Fotó: Omar Marques / ANADOLU / Anadolu via AFP

Az AFP megkereste Siwei Lyut, az amerikai Buffalo Egyetemen működő Media Forensic Lab igazgatóját, aki elmondta, hogy a fotót az algoritmusaik AI-generáltnak minősítették. Kisebb vizuális hibákat, pontatlanságokat is találtak, például nem stimmel a házak magasságának és azok árnyékainak aránya.

Az AFP megtalálta a krakkói regionális televízió adását is, amiben Sułoszowa polgármestere, Stanislaw Gorajczyk elmondja, hogy a fotó „nagyon távol áll a valóságtól”. A polgármester hozzátette, nagyon meglepte, hogy lehetséges ilyen képeket generálni. Szerinte azok, akik ellátogatnak a faluba, „egy másik valóságot fognak látni”.

Arról, hogyan lehet kiszúrni az AI-generált fotókat, ebben a cikkünkben írtunk részletesen. A mesterséges intelligencia segítségével készült hangfelvételek felismerésének nehézségeiről pedig itt írtunk hosszabban.

Címlapi kép: Omar Marques / ANADOLU / Anadolu via AFP

A szerzőről

Fülöp Zsófia

Fülöp Zsófia

2023 májusától a Lakmusz újságírója, korábban 9 évig a Magyar Narancsnál dolgozott, főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. Az oxfordi Reuters Institute ösztöndíjasaként a romák médiareprezentációját kutatta.