Fideszes troll oldalak, a propaganda ára és a Wagner-csoport akciójának visszhangja – ilyen volt a Lakmusz júniusa
Ezt a cikket 2023
júliusában írtuk.
A benne lévő
információk azóta elavulhattak.
Ismét összegyűjtöttük a hónap legolvasottabb cikkeit.
Íme a Top5:
5. helyezett : Bérgyilkosoktól a polgárháborús helyzetig: így számolt be a magyar média a Wagner-csoport akciójáról
Elemzésünkből kiderült, hogy a háború egyik legturbulensebb 24 óráját egész másképp értelmezte a kormánypárti és az ellenzéki média: míg az előbbi az események után kullogott, az utóbbi a zendülés hírére azonnal polgárháborút kiáltott. Egy DK-közeli propagandalapnak még arra is volt ideje, hogy a mesterséges intelligenciával kidolgoztassa, hogyan lehetne az orbáni adminisztrációt egy paramilitáris alakulattal megdönteni.
4. helyezett : Másfél milliárd a háború árán sajnálkozó kampányra, 230 ezer Forint egy egyoldalas Orbán-levél dizájnjára
Áprilisban közadatkéréssel fordultunk Rogán Antal minisztériumához, hogy megtudjuk, mennyi közpénzől reklámozták azt a csúsztatást, hogy a magyarok 97 százaléka mondott nemet a szankciókra. A megtekintett szerződésekből kiderült, hogy erre legalább 5 milliárd forintot költöttek, de megismertük emellett kisebb megbízások részleteit is: például azt, hogy Orbán nyugdíjasoknak írt levelét 230 ezerért tervezték meg. A megrendeléseket rendszeresen Balásy Gyula cégcsoportja nyeri, a nyugdíjasoknak írt levélről pedig a 444.hu élőben is megkérdezte Balásyt.
3. helyezett : Nem álhír volt, tényleg élő disznót perzseltek egy böllérversenyen, de a szervező megúszta a bírságot
Korábban már beszámoltunk arról, hogy a nyíregyházi Disznótoros Fesztiválon valóban élő disznót perzseltek, hiába tagadták a szervezők a szabálytalanságot és minősítették álhírnek az esetet. A Nyíregyházi Járási Hivatalhoz benyújtott adatigénylésünkből kiderült, hogy a szervezőket nem, a perzselőt kezelő ember viszont 300 ezer forintra büntették.
2. helyezett : Deák Dániel megint nem találta a tüntetőket a demonstráció előtt
Rendszeresen előfordul, hogy a Megafon politikai elemzője egy-egy tüntetés hivatalos kezdete előtt kezdi keresni a résztvevőket, és gúnyosan számol be az érdeklődés hiányáról. Így tett a június 1-i demonstráció esetén is, pedig az eseményről később készült sajtófotókon látszik, hogy a József Attila utca és a Nádor utca is megtelt tüntetőkkel. A MapChecking alkalmazással azt is kiszámoltuk, hogy a június 1-i, státusztörvény elleni demonstráción több mint 2500 ember lehetett jelen.
1. helyezett : Belülről láttam, hogy működnek a Fideszes troll oldalak
A Lakmusz első videóinterjújában egy olyan személyt szólaltatott meg, aki 2018-as választások alatt több kormánypárti mémoldalt kezelt, a 888.hu hírportál egykori újságírójának megbízásából, havi 15 ezer forintért.
A videó (angol nyelvű felirattal) ezen a linken nézhető.
Közlemények :
Szintén júniusi hír, hogy a Lakmusz megkapta a Nemzetközi Tényellenőrző Hálózat (International Fact-Checking Network, IFCN) minősítését , így a világszerte több mint 100, tényellenőrzéssel foglalkozó szervezet tagja lett.
Egy átigazolás is történt a hónapban: a lap alapítása óta a Lakmusznál dolgozó Diószegi-Horváth Nóra júliustól a 444.hu-nál folytatja a munkát . Nóra lakmuszos cikkeit itt olvashatjátok, az általa készített podcastok pedig itt érhetők el. Szia Nóra, és köszi az elmúlt másfél évet!
Korábbi toplistáink itt érhetőek el.
A szerzőről

Német Szilvi
Újságíró, médiakutató. Az álhírek és a dezinformáció terjedését vizsgálja a közösségimédia-kutatás eszközeivel, valamint a technológiai platformok és a rejtőzködő médiaorgánumok szerepével foglalkozik.
Ajánlott cikkeink

Kamu halálhírrel próbálják megtámogatni a konteót, ami szerint Macron felesége férfinak született

Változtatott a Google a legújabb Magyar Péter-ellenes kampány besorolásán, így már látszik, mennyiért tolják az arcunkba
