Hogyan lehet elkerülni a netes megtévesztéseket? Sosem késő elkezdeni!
Kifejezetten az idős korosztály számára indított médiaedukációs kampányt a Magyar Digitális Média Obszervatórium (HDMO) a Lakmusz.hu tényellenőrző oldal és a médiaértést fejlesztő Idea Alapítvány közreműködésével.
“Tamás, gyere! Válaszoltak a gyerekek!” – kezdődik a HDMO kisfilmje, amelyben a Jordán Tamás és Molnár Piroska színészek által alakított nagyszülők olvasnak fel közösen egy unokáktól kapott tisztázó e-mailt a neten terjedő téves információkkal, átverésekkel kapcsolatban.
A videó egy edukációs aloldalra hívja fel a figyelmet, ezen a Lakmusz tényellenőrző oldal kifejezetten az idősebb korosztály tudatos tájékozódását segítő cikkeket helyezett el.
A cikkekből megtudható többek között, hogyan ismerhetők fel az igazi tudományos állítások, és miként lehet ellenőrizni például egy egészséges életmóddal kapcsolatos, gyanús tartalmat. Az idősebb korosztály emellett a leggyakoribb online átverések elkerülésével és a tudatos közösségi oldali jelenléttel kapcsolatban is kap tippeket az oldalon.
Az oldal cikkeiben néhány lépéses útmutatók is találhatók arról, hogyan azonosíthatók a hamis információk, és mit tehetünk a terjesztőivel.
További információ a https://www.lakmusz.hu/sosemkeso/ oldalon található.
A szerzőről

Pálos Máté
Az ELTE BTK-n végzett, szerkesztett folyóiratot, írt kritikákat. 2014 óta teljes állásban újságíró. Dolgozott a régi Origónál, a Magyar Narancs hetilapnál és a G7.hu gazdasági portálnál. 2024-ben csatlakozott a Lakmuszhoz, 2025 márciusa óta szerkeszt is.
Ajánlott cikkeink

Kamu halálhírrel próbálják megtámogatni a konteót, ami szerint Macron felesége férfinak született

Változtatott a Google a legújabb Magyar Péter-ellenes kampány besorolásán, így már látszik, mennyiért tolják az arcunkba
