Lerombolt gátak, a HAARP vagy a gonosz elit? Nem, nem ez az oka a katasztrófát okozó spanyol árvizeknek

Dezső Annamari

2024. november 15. 15:04


Ezt a cikket 2024 novemberében írtuk.
A benne lévő információk azóta elavulhattak.

A valenciai áradások következtében a magyar és a spanyol közösségi platformokon is újra megjelent a klímadezinformáció. Három népszerű, ámde hamis narratívát mutatunk be, esőcsináló hajóktól egy Netflix-sorozatig.

Az elmúlt évtizedek legnagyobb spanyol árvízhulláma október végén kezdődött, főként Valenciát és környékét érte el a nagy esőzés és annak következtében az árvíz. Az áradásoknak több mint 200 halálos áldozata van, és közel százan eltűntek. Ezen a héten több régióban is riasztást adtak ki, mivel újabb áradásokra készül az ország, a dél-spanyolországi Costa del Sol régióban több ezer embert evakuálnak.

A 2024. október 31-én készült képen a halálos árvizeket követően felhalmozott autók láthatók a kelet-spanyolországi Valenciától délre fekvő Sedaviban. (Fotó: Manaure Quintero / AFP)

A spanyol meteorológiai szolgálat szerint október végén 445 milliméter csapadék esett néhány óra leforgása alatt Valenci tartományban – máskor egész évben esik ennyi eső. Az özönvizet egy DANA néven ismert időjárási jelenség okozta: a Földközi-tenger feletti meleg levegő és a hidegfrontok találkoznak, így viharfelhők alakulnak ki, aminek a környező hegyek is kedveznek. Októberben egy rendkívül erős viharrendszer alakult ki újra és újra, egy helyben maradva Valencia környéke felett, ez okozta a nagy mennyiségű csapadékot a tartományban. Heves esőzések máskor is előfordulnak errefelé az ősz folyamán, de szakértők szerint a klímaváltozás járult hozzá, hogy idén ilyen szélsőséges helyzet alakuljon ki.

Egy nő a törmelékek között takarítja a sarat a kelet-spanyolországi Valenciától délre fekvő Paiporta egyik utcájában 2024. november 6-án, a halálos árvizek után. (Fotó: Jose Jordan / AFP)

A katasztrófát követően Valenciában több mint százezren vonultak az utcákra. A tüntetők elégedetlenek voltak az árvízhelyzet kezelésével, a spanyol királyt VI. Fülöpöt is számonkérték, hogy miért nem tett semmit a megelőzés érdekében, és sárral dobálták meg a királyt.

Természeti katasztrófák idején jellemző, hogy a szokásosnál több, a klímaváltozással kapcsolatos hamis hír (klímadezinformáció) kezd terjedni. Augusztusban a Közép-Európát sújtó árvízhullám kapcsán Magyarországon is elterjedtek olyan hamis állítások, hogy például a HAARP és az 5G okozta az árvizeket, erről itt írtunk a Lakmuszon.

Ez a mostani áradás kapcsán sem volt másképp, Spanyolországban számos hamis információ terjedt az árvíz okairól és következményeiről, a Maldita spanyol tényellenőrző portál közel százról írt cikket. A magyar nyelvű közösségi médiában kisebb mértékben, de szintén elkezdett terjedni pár hamis állítás, főként az időjárás-befolyásolás témakörében. Cikkünkben bemutatjuk a Maldita által feldolgozott esetek közül a legérdekesebbeket, kiegészítve hazai példákkal.

Egy radarfelvétel bizonyítja a megrendezett esőzést?

Egy spanyol Facebook-posztban arról írtak tévesen, hogy a vihart és az áradásokat egy antennákkal megpakolt hajó okozta, amely Valencia felé sugárzott. Ezt a bejegyzés egy időjárási radar képével akarta bizonyítani, amelyen a valenciai partok felé mutató kék vonalak látszanak.

Képernyőfotó a hamis információt terjesztő posztról („EZT ÁLLÍTÓLAG EGY VALENCIA FELÉ SUGÁRZÓ ANTENNÁKKAL TELI HAJÓ HOZTA LÉTRE.”)

Ugyanezt a radarfelvételt egy magyar Facebook-posztban is bemutatták:

Képernyőfotók a hamis információt terjesztő posztokról („a lakosságban terrort okozó úszó erőművek”)

A radarkép 2024. november 2-án, szombaton készült. Az áradást okozó özönvízszerű esőzések azonban négy nappal korábban, október 29-én, kedden történtek.

Másrészt a radaron megjelenő vonalak csupán a radar interferenciáját mutatják, úgynevezett hibás „visszhangok”, amelyek gyakran láthatók radarfelvételeken.

Az időjárási radar elektromágneses impulzusokat bocsát ki, amelyek addig terjednek, amíg össze nem ütköznek a víz-, hó- vagy jégesőcseppekkel, és vissza nem pattannak a radarhoz, de a rendszer „nem tökéletes, és ezek az elektromágneses impulzusok visszaverődhetnek más dolgokról is, amelyek nem cseppek”, ezért nevezik ezeket hamis visszhangoknak, mondta Benito Fuentes meteorológus a Malditának. Az ilyen hamis visszhangok egy része szoftveres segítséggel könnyen eltávolítható a radarképekről, más része viszont nem – így maradhattak ezek a furcsának tűnő vonalak a közösségi médiában terjedő felvételeken.

Egy antenákkal felszerelt hajó okozta a vihart?

Más bejegyzésekben nemcsak a radarkép, hanem az állítólagos „időjárásváltoztató hajó” is látszik.

Több posztban egy 2017-ben közzétett videóból kivágott képet állítanak be úgy, mintha Valencia partjainál rögzítették volna 2024-ben. A közösségimédia-posztokban egy antenákkal felszerelt hajó látható, nézzünk meg két spanyol példát:

Képernyőfotók a hamis információt terjesztő posztokról („Minden értelmet nyer egy antennákkal teli hajó, mint egy energiatelep. Ami Valenciában történt, az klímamanipuláció volt.”, „Íme egy közelebbi kép a Spanyolország partjainál észlelt 30-40 méter magas, antennákkal teli hajóról. Bár a hajótestre hivatalosan az „erőmű” felirat van írva, ezek valószínűleg HAARP típusú antennák”)

Két magyar poszt is elterjedt, együttvéve több mint 130 megosztást és 270 lájkot hoztak, ezekben szintén ugyanarról az úszó erőműről mutatnak képeket, illetve összekötik ezt az időjárásbefolyásolással és a HAARP-al:

Képernyőfotók a hamis információt terjesztő posztokról („A Dana hajó HAARP antennákkal”), („Ez a hajó szombaton lépett be Valencia partjainál a vizekre. Állítólag ez egy úszó “erőmű”, de egy ilyen áramforrással minden lehetséges…”)

Fordított képkeresés segítségével kiderült, hogy a felvételek nem idén Valencia partjainál, hanem valójában 7 évvel ezelőtt, Isztambulban készültek – írta a Maldita. Az eredeti

videót 2017 augusztusában publikálták, amelyen a a törökországi Karadeniz Powership Osman Khan úszó erőművet látható. Ennek semmi köze a 2024-es spanyol áradásokhoz.

Egy másik spanyol bejegyzésben egy másik „HAARP-hajót” azonosítanak tévesen. Ez a felvétel valójában szintén egy úszó erőművet ábrázol, Las Palmas de Gran Canaria partjainál. Az eredeti videó 2024. szeptember 25-én készült, egy hónappal a DANA Spanyolországba való megérkezése előtt.

Képernyőfotók a hamis információt terjesztő posztokról („Ez az antennákkal teli hajó szerdán futott be Valenciába. #HAARP #dana #valencia”)

Tényleg lerombolt gátak okozták az áradást?

Európa-szerte elterjedtek olyan bejegyzések, amelyek szerint az áradást az okozta, hogy Spanyolországban az utóbbi években több gátat leromboltak vagy bezártak. Ráadásul ezt a hamis információt több esetben politikusok terjesztették. Például Magnus Jacobsson, a Svéd Kereszténydemokrata Párt tagja, a skandináv ország parlamenti képviselője a következőt osztotta meg az X-en:

„Őseink ősidők óta gátakat építettek, hogy megvédjék a településeket és lehetővé tegyék a földművelést. Az utóbbi években elterjedt az a gondolat, hogy a természetet helyre kell állítani, ami azt jelenti, hogy a víz előrehaladását lassító gátakat eltávolították” – írta Jakobsson a posztban és egy fotót is mellékelt, amelyen Valencia tartomány kék pontokkal ellátott térképe látható.

A politikus bejegyzésében látható térkép többször felbukkant az interneten, és állítólag a rajta látható „kék pontok olyan gátak, amelyeket már lebontottak”.

Csakhogy a kék pontok valójában pont az ellenkezőjét mutatják: ezek meglévő, működő folyami gátak,

amelyeket az európai AMBER-projekt keretében gyűjtöttek össze – mutatott rá a Maldita cikke, amely azt is megírta, hogy

Valencia tartományban 2000 óta egyetlen nagy gátat vagy víztározót sem bontottak le.

Az Egyesült Királyságban Richard Tice képviselő, a Nigel Farage vezette Reform Párt tagja azt terjesztette, hogy az EU a hibás valenciai árvizekért azáltal, hogy a spanyol kormányt a gátak lerombolására kényszerítették. „A spanyol árvizek… Lehet, hogy az abszurd uniós szabályok súlyosbították a helyzetet?” – írta a politikus egy X-hozzászólásban.

Mindössze 28 kisebb folyami gátat szüntettek meg 2006 és 2021 között. A kisebb gátakat pedig alapvetően azért bontották le, mert elavultak voltak vagy már nem használták őket. Illetve azért, mert ezek a szerkezetek nem tartják vissza a vizet (mint például a víztározók), hanem megemelik a talajvízszintet és máshová terelik az áramlást, hogy megkönnyítsék a közeli parcellák öntözését.

Egy Netflix sorozat bizonyítja, hogy előre tudtak a spanyol esőzésekről és az árvízről?

Több külföldi, illetve magyar közösségimédia-poszt is felvetette, hogy egy Respira című 2024 augusztusában a Netflixen megjelent sorozat „megjósolta” az ősszel bekövetkező áradást.

A Maldita szerint ezek a posztok azt sugallják, hasonló hogy a valenciaihoz hasonló katasztrófákat az „elit” terveli ki, ezeket a lakosságnak rejtett módon, fiktív tartalmakon keresztül néha előre jelzik is.

Képernyőfotók a hamis információt terjesztő posztokról („magyarázatot akarunk, hogy miért ugyanaz van benne, mint ami Valenciában történt, ráadásul a sorozatot Valenciában forgatták három hónappal ezelőtt”, „A Netflix sorozat 2024 augusztusában jelent meg, DANA: hideg csepp Valenciában epizód 2024.10.30-án. Véletlen egybeesés? Nem, ez negatív előjel. Bejelentik a terveiket”)

Képernyőfotók a hamis információt terjesztő posztokról („Egy filmet készítettek, a Netflixen látható, a jelen Spanyolországi – Valencia árvízzel. Előre tudták. Mű árvíz.”)

A Respira (Töréspont) című spanyol nyelvű Netflix-sorozat évadzáró epizódja valóban egy olyan történetről szól, ami nagyon hasonlít a Valenciában történtekhez.

Az epizód cime spanyolul „Gota Fría”, ami nagyjából annyit tesz, hogy hideg csepp. A spanyol Állami Meteorológiai Ügynökség magyarázata szerint ez egy „kétértelmű és elavult kifejezés, amely az intenzív esőzésekre utal”. Az epizód arról szól, hogy a DANA vihar áthalad Valencián, a várost több helyen is elönti a víz, a sérültek száma és a korlátozott erőforrások miatt a sorozat központjában álló kórházra nagy teher nehezedik.

A sorozatban bemutatott történet és a később megtörtént események között tehát valóban van hasonlóság, de azt semmi nem bizonyítja, hogy az időjárást az „elit” irányítaná és tervelné ki előre a katasztrófákat.

A sorozatban megjelenő történetszál egyébként sem nagyon meglepő vagy nehezen megjósolható, hiszen a térség időjárási tendenciái alapján nagyon gyakoriak az őszi nagy esőzések.

(Címlapi kép forrása: Jose Jordan / AFP)

A szerzőről

Dezső Annamari

Dezső Annamari

2024-től a Lakmusz gyakornoka, majd újságírója. Egyetemi tanulmányait az ELTE szociológia alapszakán, majd az ELTE kommunikáció- és médiatudomány mesterszakán végezte. Az Achilles Data nemzetközi oknyomozó újságíró program nyertes csapatának tagja.