Mennyien lehettek a szombati Békemeneten?

A résztvevők számát csak megbecsülni tudjuk. Azt viszont magabiztosan állíthatjuk, hogy a Pesti Srácok 4-500 ezres megoldása távol áll a valóságtól.

Június 1-jén, szombaton rendezte meg a tizedik Békemenetet a Civil Összefogás Fórum. A résztvevők Orbán Viktor beszédét a margitszigeti nagyréten hallgatták végig, előtte a Lánchíd pesti hídfőjétől az idősebb Antall József rakparton, a Jászai Mari téren és a Margit hídon keresztül haladt a szigetre a menet.

Fricz Tamás CÖF-alapító a Kossuth rádió Vasárnapi Újság című műsorában 3-500 ezerre becsülte a résztvevők számát, és azt mondta, hogy „talán a legnagyobb tömeg most volt”.

A Pesti Srácok a Lakmusz által is többször használt mapchecking.com oldal segítségével erősített rá erre a becslésre, ők 420 és 500 ezer fő közé tették a békemenetelők számát.

Fotó: Bankó Gábor/444

Megjelentek ugyanakkor alacsonyabb számokról szóló becslések is. A kormánypárti Mediaworks kiadóhoz tartozó Világgazdaság például 2-300 ezer emberről írt, a Vastagbőr blog pedig mindössze 40 ezres menetet becsült Facebook-posztjában.

Mivel a szervezők által bemondott számhoz a Pesti Srácok számítása áll a legközelebb, és ők jól dokumentálták a módszertant is, ebben a cikkben elsőként azt mutatjuk be,

miért lehetünk egészen biztosak benne, hogy a Pesti Srácok 4-500 ezer fője nagyon távol áll a valóságtól.

A cikk második részében a rendelkezésre álló képi bizonyítékok alapján saját becslésünket is ismertetjük.

Eszerint a Békemeneten résztvevők száma nem haladta meg a 100 ezer főt, a legvalószínűbb, hogy 50 és 80 ezer fő között lehetett.

Hol ferdít a Pesti Srácok?

Varga Ádám, a Pesti Srácok szerzője három területet jelölt ki a mapchecking.com alkalmazással: a margitszigeti Alsó-nagyrétet, a Margit hidat és a pesti alsó rakpartot a Lánchíd és a Margit híd között.

Mindhárom résznél úgy kalkulált, hogy 4 fő/négyzetméter sűrűséggel helyezkedett el a tömeg. A kijelölt területek nagysága és a beállított embersűrűség szorzataként kapott három összeget összeadta, így jött ki 411 ezer ember. Mivel Varga szerint „nem kizárt, hogy a valós szám ennél valamennyivel magasabb”, végül 420 és 500 ezer fő közötti tömeget becsült.

A Pesti Srácok becslése azonban több sebből vérzik.

A legnyilvánvalóbb hiba a három terület összeadása. Amikor a békemenetelők a nagyréten hallgatták a miniszterelnök beszédét, a tömeg már értelemszerűen nem hömpölygött a hídon és a rakparton, hiszen a menet odaért a Margitszigetre.

A Pesti Srácok becslése minden résztvevőt kétszer vett számításba: egyszer a mozgó menet, egyszer pedig az álló tömeg részeként.

A cikkben továbbá hibásan jelölték ki a tömeg által megtöltött területet a nagyréten.

A Pesti Srácok becslésében a tömeg a nagyrét és a rózsakert közötti első szervizútnál kezdődik.

Forrás: pestisracok.hu

Az Orbán beszédéről készült videón jól kivehető a háttérben a margitszigeti víztorony, a színpad tehát a nagyrét Árpád híd felőli végén állt. Azonban az is látszik, hogy még a színpad hátulja és az első szervizút között is hagytak egy nagyobb szabad területet, a tömeg eleje tehát semmiképp sem lehetett itt.

Forrás: Orbán Viktor Facebook oldala

A Pesti Srácok által kijelölt rész kétoldalt a Ferences kolostor romjáig és a Művész sétányig húzódik. A felvételeken ugyanakkor az is látszik, hogy a színpad mindkét oldalánál volt egy kordonnal lezárt rész, voltak mobilvécék, illetve az (Orbán felőli) bal oldalon kapott helyet a sajtótribün.

A színpad bal és jobb oldala Orbán perspektívájából. Forrás: Orbán Viktor Facebook oldala

Ha elfogadnánk, hogy ott álltak az emberek, ahová a Pesti Srácok szerzője elhelyezte őket, akkor a vécék mögül kellett volna hallgatniuk a miniszterelnök beszédét.

A harmadik hiba, hogy a cikk 4 fő/négyzetméter sűrűséggel számol mindhárom kijelölt területen. Egy színpad előtt összesűrűsödő tömeg természetesen nem lehet ugyanolyan sűrű, mint egy hosszan elnyúló menet.

A Lakmusz korábbi tömegbecsléseinél – legutóbb a Magyar Péter áprilisi tüntetéséről készült becslésnél – 3,5 fő/négyzetméterrel számoltunk az álló tömeg legsűrűbb részein. A korábbi becslésekhez használt felvételeket összehasonlítva a margitszigeti képekkel nem látunk okot arra, hogy a mostani Békemeneten ennél sűrűbb elhelyezkedést feltételezzünk.

Mire jutottunk mi?

A Békemenetről sajnos nincsenek olyan jó minőségű, az egész tömeget egyben bemutató drónfelvételeink, mint Magyar Péter áprilisi tüntetéséről. Így tömegbecslésünk is szükségképpen elnagyoltabb lesz.

Azt azonban így is megerősíti a számításunk, hogy a 4-500 ezer fős résztvevői létszám hatalmas túlzás.

Első körben a színpad és a mobilvécék fentebb ismertetett elhelyezkedését követve a nagyrét valóban „rétszerű” részét jelöltük ki a mapchecking.com-on a fás területek leválasztásával.

Forrás: mapchecking.com

3,5 fő/négyzetméterrel számolva az alkalmazás szerint így 52 ezren hallgathatták Orbán Viktor beszédét.

A felvételeken ugyanakkor az is látszik, hogy valameddig a fák között is álltak az emberek, így második becslésünkben a tömeg határát kihúztuk a Művész sétányig és a nagyrétet határoló két szervizútig.

Forrás: mapchecking.com

Ismét 3,5 fő/négyzetméterrel kalkulálva így 79 ezer fős eredményt kaptunk.

Egyfajta kontrollszámításként a menetelő tömeg létszámát is megpróbáltuk megbecsülni.

Ehhez a legjobb kiindulópontnak az MTI egy fotója bizonyult. Ezen az látszik, hogy amikor a tömeg eleje befordult a Margitszigetre, a vége még túllógott a parlamenten.

Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI

A tömeg által megtöltött területet ennek megfelelően a sziget elejétől a Steindl Imre utcáig jelöltük ki, és belefoglaltuk a Jászai Mari teret is.

Mozgó tömeg esetén általában 2,5 fő/négyzetméteres sűrűséggel szoktunk számolni. A fotón azonban az látszik, hogy a híd egyik fele egy hosszabb szakaszon rendkívül szellős, és a bicikliút/járda a másik oldalon is üres. A távolság miatt a rakparton haladók sűrűségét nehéz megállapítani, de a videófelvételek tanúsága szerint bőven voltak további szellős szakaszok a menetben.

Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI (részlet)

A tömeg mindenképpen szellősebben haladt át a Margit hídon, mint 2022-ben. Mivel akkori cikkünkben 2,5 fő/négyzetméterrel kalkuláltunk, most a 2 fő/négyzetméter tűnik a legpontosabb közelítésnek.

Forrás: mapchecking.com

Ezzel 77 500 fő jön ki, ami közel áll a nagyrétről adott felső becslésünkhöz.

2,5 fő/négyzetméterrel számolva egyébként 97 ezer főt kapnánk.

Forrás: mapchecking.com

(Címlapi fotó: Czeglédi Zsolt/MTI)

Teczár Szilárd
2012-ben diplomázott az ELTE-n média és kommunikáció szakon, ugyanebben az évben jelent meg az első cikke a Magyar Narancsban. 2013 és 2022 között a hetilap állandó szerzője volt, belpolitikáról és európai uniós témákról írt. Főként ezekkel a témákkal foglalkozik a Lakmusz újságírójaként is, 2022 októberében csatlakozott a csapathoz