Kamuvideót terjeszt a közmédia Donald Trump merénylőjéről

A teljes magyar kormánymédiát befutotta a videó, amit a készítője csak poénnak szánt, majd belátta, rossz vicc volt. Már vasárnap délután lehetett tudni, hogy a videó kamu, az esti híradóban viszont simán lement a felvétel.

„Fenyegető videót töltött fel magáról a merénylet előtt Donald Trump támadója”

– ezzel a címmel jelent meg a hirado.hu-n egy cikk vasárnap este (itt archiválva), miután helyi idő szerint szombat kora este rálőttek Donald Trumpra egy Pennsylvaniában tartott választási gyűlésen. A közmédia videójában látható egy rövid videórészlet egy fiatal férfiról, aki állításuk szerint Trump merénylője. Azt mondják róla:

Thomas Matthew Crooksról máris nyilvánosságra került egy videó is, amelyben fenyegetően azt mondja, gyűlöli a republikánusokat, gyűlöli Trumpot.”

Csakhogy a videón szereplő férfi nem Donald Trump merénylője. A fiatal férfi csupán hasonlít az eredeti támadóra, Thomas Matthew Crooksra, ezért poénból feltöltött egy videót magáról az X-re, amely hamar virálissá vált.

A férfi később arról posztolt, hogy csak viccnek szánta az egészet, de rájött, hogy hibát követett el. (Közösségimédia-oldala ma már nem publikus, a videó csupán archivált linkeknek köszönhetően látható.)

Az ilyen kiélezett és kezdetben információhiányos helyzetben szinte borítékolható, hogy a nyilvánosságot és a közösségi médiát ellepik a nem megerősített, félrevezető vagy hamis információk, ezért fokozott óvatosságra van szükség a hírfogyasztás során.
A médiatudatossággal kapcsolatos cikkeinket itt gyűjtöttük össze.

A Híradó által is idézett videóról azonban már órákkal korábban kiderült, hogy kamu volt. Nem csak külföldi tényellenőrző oldalak írtak erről, vasárnap kora délután az rtl.hu-n már magyarul is megjelent egy cikk, amely felhívta a figyelmet a trollvideóra.

Ettől függetlenül a kamuvideót készítő férfi képe és a hirado.hu által is bejátszott felvétel végigjárta a magyar kormánymédiát, a cikkeket azóta sem javították. A felvételek megjelentek többek között:

A merénylő

Ahogy az alábbi videón (0:38-tól) is látható, Donald Trump a választási gyűlésen beszél, amikor hirtelen a füléhez kap és gyorsan a pódium mögé bújik, miközben lövések hallatszódnak, majd mindenki kiabálni kezd.

Később kiderült, hogy a golyó Trump fülét sértette meg, komolyabb sérülést nem szenvedett. A gyűlés egyik résztvevője meghalt, két ember pedig súlyosan megsérült.

A támadónál nem voltak iratok, így az FBI DNS, fényképek és egyéb biometrikus adatok alapján azonosította a húszéves Thomas Matthew Crookst. Róla és indítékairól egyelőre keveset lehet tudni, a választói adatbázisban republikánusként regisztrálták, és idén szavazhatott volna először. 17 évesen 15 dollárt adományozott egy politikai akcióbizottságnak, amely baloldali és demokrata politikusoknak gyűjt pénzt.

A troll

Vasárnap hajnalban a jewgazing nevű X-felhasználó feltöltötte azt a videót, amelyre később a hirado.hu és a teljes magyar kormánymédia is hivatkozott cikkeiben (a linken látható, hogy a videót nem a merénylet előtt osztotta meg a férfi, ahogy azt a közmédia állította cikkében, hanem már utána). A férfi azt mondja benne:

„A nevem Thomas Matthew Crooks. Gyűlölöm a republikánusokat. Gyűlölöm Trumpot. Tudjátok mit? A rossz fickót kaptátok el.”

A Lead Stories nevű tényellenőrző oldal azt írja, hogy a férfi azután kezdett posztolni, miután valaki felhívta rá a figyelmét az X-en, hogy hasonlít az elkövetőre.

A jewgazing nevű oldal jelenleg nem publikus, de a Lead Stories archivált linkjén végig lehet követni, hogyan merült bele a trollkodásba a fiatal férfi:

  • miután egy felhasználó megjelölte egy posztban és közölte, hogy hasonlít a merénylőre,
  • a fiatal férfi azt írta, minden szelfijét törölnie kell ezután,
  • majd megosztott egy képet magáról azzal a szöveggel, hogy „azonosították Trump támadóját”,
  • megosztotta egy webáruház oldalát is, ahol olyan pólókat árulnak, amelyet a merénylő is viselt,
  • arról posztolt, hogy „az utolsó dolog, amire számítottam, hogy Trump merénylője a bizarr klónom lesz”.

A hasonmás videója rendkívül gyorsan virálissá vált, a férfi ekkor láthatólag pánikba esett attól, hogy komolyan vették a posztját, és elkezdett arról aktívan posztolni, hogy a videót csupán viccnek szánta, hogy hatalmas hibát követett el, nem kellett volna megosztania a képet és a videót, és hogy most aztán nagy bajban van.

Vasárnap kora délután az rtl.hu is megírta, hogy annak ellenére, hogy csupán trollkodásról van szó, a jewgazing nevű felhasználó videóját és képeit rengetegen megosztották. Még úgy is, hogy az X-en megjelent posztok közül volt, amelyet megjelöltek hamisként és feltüntették, hogy a képen nem Thomas Matthew Crooks látható.

Később a Deutsche Welle is megírta tényellenőrzésében, hogy hiába közölte a férfi az X-en, hogy csak viccnek szánta a videót, a megosztásokat nem tudta megállítani: a közösségimédia-oldalak mellett indiai, ukrán és román hírportálok is – és ahogy látjuk, a magyar kormánymédia zászlóshajói is – megosztották a posztjait.

Az MTI pedig már vasárnap késő este lehozta azt a hírt, miszerint az FBI közölte: „Mindeddig a [támadó] közösségimédia-oldalain sem találták nyomát fenyegető írásoknak vagy bejegyzéseknek.”

Címlapi kép forrása: MTI/EPA/DAVID MAXWELL

Fülöp Zsófia
A Szegedi Tudományegyetemen filozófiát, az ELTE-n kommunikációt és esztétikát tanult. Újságírással egyetemi tanulmányai alatt kezdett foglalkozni, majd 2013 és 2022 között a Magyar Narancs újságírójaként dolgozott, ahol főként egészségügyről, szociális ügyekről és marginalizált csoportokról írt. 2018 októbere és 2019 májusa között Brüsszelben volt gyakornok, az Európai Parlament webkommunikációs osztályán cikkeket írt és közösségi médiával foglalkozott, majd visszatért az újságíráshoz. 2022 őszétől az Oxfordi Egyetemen működő Reuters Institute ösztöndíjasaként a magyarországi romák médiareprezentációját és a kisebbségi média lehetőségeit kutatta. A Lakmusz csapatához 2023 májusában csatlakozott.