Főpolgármester-jelöltek a közmédia oldalán és a Magyar Nemzetben: messze Karácsonyról írnak a legtöbbet, de sok köszönet nincs benne

Ehhez képest a fideszes Szentkirályi Alexandra másik kihívójáról, Vitézy Dávidról alig beszélnek. Amikor mégis, akkor az LMP jelöltje sokkal pozitívabb színben tűnik fel mint Karácsony.

Szerző: Szántó Dániel

A Medián és a 21 Kutatóközpont legfrissebb, május 27-én publikált közvélemény-kutatása szerint Karácsony Gergely vezeti a főpolgármester-jelöltek versenyét. A választani tudó budapestiek 46 százaléka szavazna rá, míg Szentkirályi Alexandrának, a Fidesz-KDNP jelöltjének 26, Vitézy Dávidnak, az LMP és a Vitézy Dáviddal Budapestért Egyesület jelöltjének 24 százalékos a támogatottsága.

Nagyságrendileg hasonló eredményt mutattak a május eleji közvélemény-kutatások is (például a Záveczé, a Mediáné és a Pulzusé), bár azokban még Vitézy állt a második, Szentkirályi pedig a harmadik helyen.

Ebben a cikkben azt vizsgáljuk meg, hogy a főpolgármester-jelöltek a felmérésekben látott támogatottságukhoz képest milyen gyakorisággal és milyen kontextusban jelentek meg áprilisban a közmédia és a Magyar Nemzet portáljain, a hirado.hu-n és a magyarnemzet.hu-n.

Fotók balról jobbra: Németh Dániel/444, Purger Tamás/MTI

Főbb megállapításaink röviden:

  • Karácsony szerepelt a legtöbbet, de szinte kizárólag negatív hangnemben írtak róla.
  • Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a hirado.hu és a Magyar Nemzet Szentkirályi Alexandra gyakorlatilag valamennyi kampánytevékenységéről beszámol, és a Fidesz jelöltje majdnem mindig megemlíti a főpolgármester nevét.
  • Szentkirályi összességében Karácsonynál kevesebbet szerepelt, de még így is jóval több figyelmet kapott, mint a vele nagyjából azonos támogatottsággal rendelkező Vitézy.
  • Vitézy Dávid megítélése a kormánybarát médiumokban nagyon más, mint Karácsonyé. Az LMP jelöltjével szemben nem jelentek meg kritikus cikkek, inkább pozitívan hivatkoztak rá.
A kampányidőszak hivatalosan április 20-án indult, de a jelöltek már bőven előtte elkezdték a kampányukat, így az április 1. és 30. közötti időszakot vizsgáltuk. A cikk írásához a hirado.hu és a magyarnemzet.hu beépített keresőjét használtuk, és kizárólag azokat a cikkeket vettük figyelembe, ahol a főpolgármester-jelöltekre név szerint hivatkoztak a címben vagy a leadben. Az elemzéshez használt cikkek teljes adatbázisa elérhető az alábbi linken. Meg kell jegyezni, hogy a két honlap valójában még több cikkben utalt a jelöltekre, például számos olyan cikk készült, ahol Karácsony Gergely a borítókép, de a nevét nem írják le sem a címben, sem a leadben. Hogy az adatbázis kezelhető méretű maradjon, mi a kiemelt helyen történő név szerinti említésekre koncentráltunk.

Hirado.hu: így lesz Karácsony pozitív bejelentéséből is negatív hír

A közmédia honlapján Karácsonyra 44, Szentkirályira 24, Vitézyre 8 darab cikk címében vagy leadjében hivatkoztak április 1. és 30. között.

A közpénzből működtetett hirado.hu rendszeresen beszámol a jelöltek sajtótájékoztatóin, kampányeseményein elhangzottakról, de ezt a legnagyobb arányban Szentkirályi Alexandra megszólalásaival teszik. Továbbá előszeretettel dolgozzák fel a Fidesz-KDNP jelöltjének közösségi médiában megjelent bejegyzéseit és videóit, bármiféle kommentár nélkül.

Így tettek Szentkirályi ‘kamuméter’ sorozatának darabjaival is, amelyekben a fideszes jelölt többször félrevezető állításokat fogalmazott meg Karácsonnyal szemben. A több tízmillió forintból hirdetett kamuméter-videókkal korábban a Lakmusz is foglalkozott egy tényellenőrzésben

Karácsonyra nem azért hivatkozott a legtöbbször a hirado.hu, mert ő a regnáló főpolgármester, hanem elsősorban azért, mert a Szentkirályi Alexandráról szóló beszámolókban a Fidesz-KDNP jelöltje majdnem mindig megemlíti Karácsony nevét, természetesen negatív felhanggal.

A hirado.hu-n Karácsony Gergely megítélése nagyban különbözik a többi jelöltétől, kritikus cikkek egyedül vele szemben jelentek meg. Karácsonyra folyamatosan olyan címekkel utaltak, melyekben botrányokkal, korrupciós ügyekkel együtt említik.

Az is előfordult, hogy a hirado.hu egy Karácsony által bejelentett, alapvetően pozitív (a főváros és egy kerületi önkormányzat közötti együttműködést hangsúlyozó) információt először semleges hangnemben hozott le, majd néhány órával később teljesen újrakeretezte a hírt:

Forrás: hirado.hu

Továbbá a hirado.hu kizárólag Karácsonnyal kritikus cikkeket vett át más kormányközeli médiumoktól, például az Origotól, a Mandinertől, vagy a Magyar Nemzettől. Független médiumokból nem szemléztek a főpolgármesterről szóló cikkeket.

A főpolgármester-jelöltek közül egyedül Karácsony Gergely állításait elemezték és nevezték hamisnak (miután semleges módon is beszámoltak róluk):

Forrás: hirado.hu

Ehhez hasonló, saját elemzéseket a hirado.hu nem végzett sem Szentkirályi, sem Vitézy állításairól. Lehetőség pedig lett volna erre, hiszen Szentkirályi egyik, a közmédia portálja által is feldolgozott kamuméteres videója - amit már mi is vizsgáltunk - például azt állította hogy Karácsony “minden nyugdíjasnak húszezer forint rezsitámogatást ígért”, miközben Karácsony ezt csak a létminimum alatt élő, rászoruló nyugdíjasoknak ígérte.

Vitézy Dávid a felmérésekben látott támogatottságához viszonyítva jóval kevesebbet szerepel a hirado.hu-n, mint a másik két jelölt.

A róla megjelenő cikkek semlegesek, legtöbbször a programjáról számolnak be, de megjelentek olyan hírek is, amelyekben Vitézy vagy az LMP Karácsony Gergelyt kritizálja.

Magyar Nemzet: Szentkirályi a legalkalmasabb, de Vitézy is kemény

A magyarnemzet.hu-n Karácsony neve 143, Szentkirályié 85, Vitézyé 11 cikk címében vagy leadjében szerepelt áprilisban.

Összességében a Magyar Nemzet honlapján jóval több cikk jelent meg a jelöltekről, mint a hirado.hu-n, Vitézy Dávidról azonban mindössze hárommal több hírt hoztak le.

Érdekesség, hogy az LMP jelöltjéről a kevés megjelenés ellenére igen pozitívan írnak,

olyan fordulatokkal például, mint “Kész tervet mutatott arra Vitézy Dávid…”, “Vitézy Dávid keményen nekiment Karácsony Gergelynek…”, vagy “Vitézy Dávid konkrét tervvel állt elő”. Ehhez hasonló szóhasználat a Karácsonyról szóló híreknél elképzelhetetlen a Magyar Nemzet oldalán.

Vitézyvel kapcsolatban még egy TikTok videóról is beszámoltak, ami bemutatja, hogy milyen lehetne Csepel, ha ott valósulna meg a vidámpark általa javasolt újranyitása.

A hirado.hu-hoz hasonlóan a Magyar Nemzet is beszámol Szentkirályi Alexandra összes sajtótájékoztatóról és közösségi médiás bejegyzéséről, melyekben a Fidesz jelöltje Karácsony Gergelyt kritizálja, olyan jelzőkkel, mint az “alkalmatlan” vagy a “Gyurcsány embere”. Szentkirályira támaszkodva azt is rendszeresen a főpolgármester szemére vetik, hogy “tönkretett” valamit, például a köztisztaságot, vagy a reptéri járatot.

Az áprilisban megjelent “gyurcsányozós” cikkekből egy összeállítást is készítettünk :

Forrás: Magyar Nemzet

A Magyar Nemzet amellett, hogy átveszi Szenkirályi narratíváit, címadásával legalább egy esetben nyíltan támogatta a Fidesz jelöltjét (bár a cikkben valójában arról van szó, hogy Tarlós István szerint a legalkalmasabb jelölt Szentkirályi Alexandra):

Forrás: Magyar Nemzet

Egy másik esetben Ambrus-Jobbágy Zsófia egy “A megoldás Budapesten: Szentkirályi Alexandra” című véleménycikkben fejtette ki hosszasan a Karácsony Gergely elleni kritikáját a Magyar Nemzet hasábjain. Írását azzal zárta, hogy a jelenlegi “káoszban” minden eddiginél nagyobb szükség van a Fidesz főpolgármester-jelöltjére.

A kamuméter-videókról is erős címekkel számolt be a Magyar Nemzet, lényegében tényként beállítva a Fidesz jelöltjének kijelentéseit és átvéve a szóhasználatát: “Karácsony erről is kamuzott egy nagyot”, “Karácsony Gergely erről is kamuzott”, “Karácsony a fogaskerekű meghosszabbításáról is kamuzott”, “Karácsony a drogosoknak is kamuzott, Szentkirályi kiakadt”.

Karácsony Gergelyről a megjelent 143 cikk között nem találtunk olyat, amely semleges álláspontú lenne, az összes Magyar Nemzeten található cikk negatívan mutatja be a főpolgármestert.

A legtöbbször erőteljesen kritizálják, különböző korrupciós ügyekkel vádolják és alkalmatlanságát hirdetik. Szentkirályival és Vitézyvel ellentétben Karácsony közösségi médiában megjelent bejegyzéseiről nem számolnak be.

Látható tehát, hogy a kormánybarát médiumok a regnáló főpolgármesterről írtak a legtöbbet, de ennek az az oka, hogy Szentkirályi kampányának legapróbb mozzanatairól is beszámoltak, és Szentkirályi kampánya jelentős részben egy Karácsony Gergelyt célzó negatív kampánynak tekinthető.

Így valójában Szentkirályi kapta messze a legnagyobb figyelmet mind a hirado.hu-n, mind a Magyar Nemzeten.

Vitézy Dávidról igen keveset írtak ahhoz képest, hogy milyen esélyei vannak a választáson. Viszont - különösen a Magyar Nemzeten - inkább pozitívan hivatkoztak rá, ami meglepő annak fényében, hogy jelenleg ő is a fideszes jelölt ellenfele.

Mit hirdettek?

A Magyar Nemzet és a hirado.hu a Facebookon fizetett hirdetések segítségével is terjesztette a főpolgármester-jelöltekről szóló tartalmait.

Azonban itt is nagy eltérés volt abban, ahogy a három jelöltet kezelték:

Szentkirályiról olyan cikkeket népszerűsítettek pénzért, amelyek a kampányüzeneteit ismétlik, a 7 pontos tervéről vagy a méhlegelőt lekaszáló akciójáról számolnak be. Emellett a hirado.hu Orbán Viktor Szentkirályi melletti kampányolásáról szóló cikkét is hirdette a Facebookon.

Szentkirályi Alexandráról szóló cikkek Facebook-hirdetései. Forrás: Facebook Ad Library

Karácsonnyal kapcsolatban kizárólag vele kritikus cikkeket hirdettek. A hirado.hu Orbán kampányeseményéről írt (és reklámozott) egy Karácsonyra kihegyezett, az ő szempontjából értelemszerűen negatív cikket is.

Karácsony Gergelyről szóló cikkek Facebook-hirdetései. Forrás: Facebook Ad Library

Vitézy Dávidról ugyanakkor egyik oldal sem hirdetett áprilisban.

Címlapi kép: Német Szilvi

Lakmusz