Félszívvel állt be Vitézy mögé a fideszes közösségimédia-gépezet a kampány utolsó napjaiban

A kormányközeli médiára és a kormánypárt önkormányzati képviselő-jelöltjeire hagyták a feladatot, miközben a Fidesz felsővezetése és parlamenti politikusaik Szentkirályi visszalépéséről is alig emlékeztek meg a közösségi oldalukon.

Az utolsó lehetséges pillanatban, június 7-én, péntek reggel jelentette be Szentkirályi Alexandra, a Fidesz főpolgármester-jelöltje, hogy visszalép a két nappal későbbi, június 9-i megmérettetéstől. Szentkirályi már a döntés bejelentésekor arra kérte támogatóit, hogy Vitézy Dávidra az LMP főpolgármester-jelöltjére szavazzanak. A hirtelen lemondás különös helyzetet eredményezett a hazai kormánypárti sajtóban, ahol a kampányidőszakban végig a fideszes jelölt Szentkirályit állították be a főpolgármesteri posztra jelöltként Karácsony Gergellyel szemben, miközben Vitézyről a másik két jelölthöz képest alig beszéltek.

Cikkünkben megvizsgáljuk, közösségi média posztjaik alapján milyen gyakorisággal és kontextusban jelenítették meg a három jelöltet június 5-től június 9., délután 7 óráig a különböző médiumok, és hogyan változott Vitézy értékelése hallgatásról támogatássá a kormánypárti szereplők körében. Milyen összehangoltsággal terjedt kormánypárti szerepelők közösségi média felületein az új üznet, hogy Szentkirályi helyett Vitézy Dávidra kell szavazni a főpolgármester-választáson?

Főbb megállapításaink röviden:

  • Szentkirályi péntek reggel bejelentett döntésének a kormánypárti sajtóban egy aznap hajnalban közzétett Századvég-kutatás ágyazott meg, ami szerint a Fidesz-jelölt visszalépése esetén Vitézy nyerné el a főpolgármesteri címet.
  • A lemondást követően a Fidesz kommunikációs gépezetének csak két napja maradt, hogy új üzenetét megismertesse budapesti választóival, ennek ellenére nem vetette be igazi politikai nagyágyúit.
  • Leginkább a budapesti képviselő-jelöltek terjesztették a lemondás hírét, sokszor szavazási javaslat és Vitézy említése nélkül.
  • Az új jelölt népszerűsítésért a kormányközeli média felelt a kampány utolsó napjaiban, ami majdnem meghétszerezte a Vitézyről szóló cikkeinek számát.

A bejegyzések adatainak összegyűjtéséhez a Facebook statisztikai programját, a CrowdTangle használtuk, elemzésünkhöz több mint 150 valamely főpolgármester-jelölt nevét tartalmazó bejegyzést és 2000 poszt formájában megosztott cikket tekintettünk át.

A visszalépést megelőző hallgatás

Szentkirályi arra építette fel kampányát, hogy bemutassa választóinak Karácsony Gergely alkalmatlanságát és személyét összemossa Gyurcsány Ferenccel. A jelölt rendkívül aktív volt közösségi média felületein, csak Facebook-oldalán napi 5-6 posztot tett közzé, videósorozatot indított a témában és a választás napjáig 50 Karácsony-hazugságot leplezett le naponta megosztott bejegyzéseiben. Vitézy Dávidot azonban egyetlen egyszer sem említette meg annak ellenére, hogy a kampányidőszakban készített mérések (Závecz, Medián) szerint a szavazatok többsége végig hármójuk között oszlott el, ráadásul az LMP jelöltje egyértelműen a Fidesz ellen is pozicionálta magát.

Vitézy Dávid, az LMP főpolgármester-jelöltje programismertető beszédét tartja április 14-én.

Forrás: MTI/Illyés Tibor

Nagyrészt ezt a kommunikációs irányvonalat követte a kormánymédia is a kampányidőszakban. Ahogy korábbi cikkünkben kifejtettük, áprilisban Vitézy Dávid jóval kevesebbet szerepelt a közmédiában, mint a másik két jelölt, azonban amikor mégis szerepeltették a kormányközeli médiumok (Magyar Nemzet és Hirado.hu), akkor inkább pozitívan hivatkoztak rá. Ez erős kontrasztot jelent Karácsony Gergely szinte kizárólag negatív hangvételű megjelenítéséhez képest.

Szentkirályi Alexandra visszalépésének médiahatás-elemzéséhez kiterjesztettük elemzésünket és az összes hírportálra, amely a vizsgált időszakban június 5-től, június 9 délután 7 óráig Facebook oldalán a három jelölt valamelyikének nevével szereplő cikket posztolt. Ez alapján 78 különböző médiumot vizsgáltunk, ezeket főszerkesztőjök, kiadójuk és annak tulajdonosi köre alapján kategorizáltuk:

  • kormányközelinek, amennyiben közmédiáról van szó (Hirado.hu), kiadója a MediaWorks (Metropol) vagy kiadójának tulajdonosa Fideszhez köthető személy (Hetek)
  • ellenzékinek, amennyiben valamely ellenzéki párthoz köthető személy a lapkiadó tulajdonosa (BaHír, ami az LMP pártigazgatójához köthető)
  • Míg az egyik felső kettő kategóriába sem tartozó médiumot függetlenként kezeltük.
Narratívaelemzés szempontjából nem vettük figyelembe azokat a hírportálokat akik a vizsgált időszakban egyetlen cikket közöltek a visszalépés tényéről, illetve azokat az oldalakat sem, akik más híroldalak másodközlésével foglalkoznak (Hírcsárda).

Kiterjesztett elemzésünk alapján az áprilisban megállapított tendencia a visszalépést megelőző két napban sem változott nagymértékben:

összesen 9 megosztott cikk bejegyzésében említik Vitézy nevét a kormányközeli orgánumok, amiből csak négyben szerepel önállóan. A többiben Karácsony ellenes megszólalása vagy kritikája áll a hír középpontjában.

Forrás: PS TV Facebook oldala

Karácsony Gergelyről ugyanebben az idősávban 47 cikket tettek közzé a kormányhoz köthető médiumok, de a regnáló főpolgármester-elleni kampányt jól szemlélteti (vagy a következő napi eseményeket akár előre is jelezheti), hogy Szentkirályi Alexandráról is csak 14 cikket közöltek a kormányközeli orgánumok.

Összehasonlításképp, a független sajtó 31 cikkének bejegyzésében szerepeltette Vitézy nevét (ezek között vegyesen voltak programjáról, megszólalásairól és jövőbeli terveiről szóló cikkek), és az ellenzéki pártokhoz köthető médiumok is lehoztak róla 4 cikket.

Valami készül

Június 7-én hajnali öt és nyolc között a kormányközeli médiumok (például Origo, Metropol Mandiner, és hirado.hu) összehangoltan közzétették vezető hírként a Századvég közvélemény-kutatását arról, hogy Vitézy Dávid a legnépszerűbb főpolgármester-jelölt és “szemtől szemben legyőzné Karácsony Gergelyt a választási versenyben”. A Fidesz-közeli think tank mérése alapján egy esetleges Szentkirályi visszalépés esetén 48-42 százalékos küzdelemben Vitézy kerekedne felül.

A Századvég-kutatást megosztó kormányközeli orgánumok június 7-én, reggel 6 és 8 óra között

Forrás: Facebook

A hajnali hír kizárólag a médiában terjedt el, a fideszes holdudvarból senki nem osztotta meg. A politikusok közösségi média felületeit csend jellemezte egyészen a visszalépés bejelentéséig. Egyetlen kivétel Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója és alelnöke, aki 33 perccel Szentkirályi visszalépő videójának kirakása előtt még posztolt Facebook oldalára, de a bejegyzés nem a felmérésről vagy Szentkirályiról, hanem kizárólag Karácsony pénzügyeiről szólt.

A visszalépés és kommunikációs jelszavak

A közvélemény-kutatásról beszámoló híroldalak sorában egyik utolsóként a Metropol tette közzé a Századvég eredményeit. Reggel 8 óra kilenc perckor, pont egy perccel azután, hogy Szentkirályi Alexandra videójában bejelentette, eláll a főpolgármester jelöltségtől és a Fidesz fővárosi lista vezetőjeként folytatja a kampányt. Támogatóit egyben arra kérte, hogy a főpolgármesteri választáson Vitézy Dávidra szavazzanak, míg a listás szavazólapon a Fidesz-KDNP listáját támogassák.

A kormány kommunikációs gépezetének ezt követően összesen 59 óra állt a rendelkezésére, hogy keretezze a visszalépést és a lehető legszélesebb körben eljuttassa választóihoz az új szavazólapi ajánlásukat.

A Századvég-kutatását követő virtuális csenddel ellentétben a lemondás után már percekkel megosztották a videót a kormánypárt hivatalos oldalai (Fidesz, Fidesz Budapest) és képviselő-jelöltjeik. A nap folyamán összesen 151 olyan posztot született, melyet Fidesz-közeli szereplők tettek közzé és a főpolgármester-választáshoz kapcsolódóan tartalmazzák Szentkirályi, Vitézy vagy Karácsony nevét.

A reakciókat elemezve azonban úgy tűnik, a kormánypárt nem mozgosította kommunikációs nehéztüzérségét Vitézy népszerűsítése érdekékben. A visszalépés hírét megosztó Fideszesek nem buzdítottak közvetlenül Vitézyre szavazásra. Továbbra is a Gyurcsány és Karácsony elleni negatív kampány maradt a középpontban.

Erre utal, hogy:

  • Szinte kizárólag az önkormányzati és európai parlamenti választás fideszes jelöltjei, kormánypárti közszereplők és a párt hivatalos oldalai terjesztették a hírt.
  • A legfelső pártvezetés nem reagált a hírre, egyetlen miniszter sem jelentette be közösségi oldalán a változást a lemondás napján.
  • A témában posztolók majdnem egyharmada (40 ember) komment nélkül osztotta meg a másfél perces videót, választóik csak ezt végignézve tudhatták meg, hogy Vitézy Dávidra kell szavazniuk.
  • A kommentárral történő megosztás, vagy egyedileg készített posztok esetében sem volt általános, hogy név szerint kiemeljék Vitézy Dávidot: erre összesen 31 esetben volt példa
  • Vitézy munkásságát vagy alkalmasságát dícsérő poszt pedig összesen hat darab született.

Azok a kormányközeli szereplők, akik valamilyen formában személyre szabták a visszalépést, a Szentkirályi által elmondott valamelyik narratívához igazodtak, sokszor akár szó szerint átemelve a videóban elhangzó jelszavakat.

Forrás: Szentkirályi Alexandra lemondó videójának leirata, kiemelve a továbbiakban használt fideszes politikusok által átvett jelszavakkal

Az egyedi megosztók posztjainak leírásában 55 Szentkirályi-videóban említett kommunikációs jelszót azonosítottunk. Ezek között egyenlő arányban oszlik el a konkrét Vitézy-ajánlás (Szavazz Vitézyre, listán a Fideszre!) és a Gyurcsány-ellenes felhívás (Zavarjuk el Gyurcsányékat!), mindkettő megtalálható a kommunikációs jelszavak 29 százalékában. Összesen pedig az azonosított jelszavak majdnem mint felét (45%) teszik ki a Gyurcsány Ferenc és Karácsony Gergely (illetve ennek szinonimájaként használt “leggyengébb polgármester”) ellen uszító szlogenek.

Hol és hogyan terjedt?

Leginkább a választáson résztvevők, tehát önkormányzati képviselő- és európai parlamenti képviselő-jelöltek körében terjedt a lemondás híre június 7-én: összesen 46 önkormányzati képviselő vagy képviselőjelölt, 6 polgármester vagy polgármesterjelölt, 1 alpolgármester és 5 európai képviselőjelölt posztolt bejegyzést az ügy kapcsán. Ezek nagyrészt a Szentkirályi videó kommenttel ellátott vagy komment nélküli továbbosztására korlátozódtak, de találkoztunk a videóból készített egyéni szöveges képekkel is, és arra is volt példa, hogy egy-egy véleményvezéri szerepbe emelt politikus kifejtett olvasatát osztották tovább politikusok. Ez több esetben tükrözte a kerületi pártstruktúrát, így például Benedek Zsolt hetedik kerületi és Kovács Péter tizenhatodik kerületi polgármester-jelölt posztját is kerületük képviselőik osztották tovább.

A Fidesz pártfegyelmét a tizenharmadik kerület példázza a legjobban. Reggel kilencig, különutasként, csak két képviselőjelölt osztotta meg a lemondást, majd 9 óra után a két választókerületi elnök, Harrach Tamás és Szatmáry Kristóf is kifejtette hosszabb poszt-bejegyzésben véleményét. Harrach Vitézy említése nélkül köszönte meg Szentkirályi eddig munkáját majd kifejtette, hogy döntésével lehetőség nyílt rá, hogy “véget érjen az eddigi leggyengébb főpolgármester, Karácsony Gergely pálya- és vesszőfutása”. Posztja után ez a (Vitézy nevét nem tartalmazó) keretezés lett az irányadó a kerületben, összesen 15 képviselő támogatta megosztásával, ebből 10 képviselő egy perces eltéréssel ütemezte posztját délután.

Az esemény napján a közösségi médiában egyetlen kormánytag sem kommentálta a lemondás hírét, és a Fidesz parlamenti politikusai közül is összesen 6 országgyűlési képviselő és egy kormánybiztos (Dr. Hoppál Péter) oldalára került ki bejegyzés a témában. Ezenkívül Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke megjegyzés nélküli továbbosztással támogatta a leköszönő jelöltet, míg Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója szűkszavúan (többek között nyitraizsolt hashtaggel) keretezte a történteket.

A fideszes politikusok viselkedése a közösségi médiában közvetlenül a lemondás után tehát közel sem tükrözi azt a megszokott egyirányú és széleskörű kormánypárti narratívaterjesztést, amit például a kegyelmi ügynél láthattunk. A visszalépést övező politikusi reakciók feladata abban merült ki, hogy Szentkirályi kampányának folytatásaként erősítették a regnáló főpolgármester ellenségképét, inkább nem foglalkoztak a szavazatok Vitézyhez terelésével.

A Fidesz által támogatott Vitézy népszerűsítését és az új felállás szerinti mozgósítást inkább a kormányközeli média vállalta át a kampány utolsó napjaiban.

Kampányhajrá a médiában

Az addig csak elvétve megjelenő és leginkább Karácsony tevékenységét tematizáló kormánypárti hírportálokat elárasztották a Vitézy-ről szóló cikkek Szentkirályi visszalépését követően.

Összehasonlításként, míg a lemondást követő két napban 9 cikk tartalmazta címében vagy lead-jében Vitézy nevét, a visszalépés napján 74, míg az azt követő két napban (június 8-9.) 60 ilyen cikk született.

Ezzel az LMP jelöltje minden nap többet szerepelt a vizsgált kormányközeli médiumok oldalán, mint Karácsony Gergely.

A médiában a fő narratívát Bayer Zsolt adta, a Magyar Nemzetbe a lemondás után két órával publikált véleménycikkével. Ebben Szentkirályi Alexandra taktikáját a honfoglaló magyarokéval párhuzamba állítva kifejtette, hogyan a budapestieknek Vitézy Dávidra kell tenniük az ikszet. A cikket átvette a Mandiner és az Origo is, majd ezt követően a kormányközeli médiumok elkezdtek beszámolni a közszereplők (Schiffer András, Kiszelly Zoltán, Puzsér Róbert) támogató megszólalásairól, Vitézy és az LMP sajtókonferenciáiról, illetve a főpolgármester-jelölt különböző Facebook-bejegyzéseiről és megszólalásairól. Így többek között arról is tájékoztatták közönségüket, mikor Vitézy kifejtette, hogy nem szeretne koalícióra lépni se a Demokratikus Koalícióval, sem a Fidesszel, de az is végigfutott a hírportálokon, hogy

“számos átfedés van Szentkirályi Alexandra és a saját programja között”.

Az posztok leírása minden esetben pozitív vagy semleges fényben tüntette fel Vitézyt, erősítette üzeneteit és az is előfordult, hogy a hírportálok a leírt eseményeket számára előnyös módon átkeretezték. Az alábbi posztleírások jelentek meg:

  • Magyar Nemzet: Vitézy nem csak a főpolgármesteri vitában győzte le Karácsonyt, de a választáson is maga mögé utasíthatja
  • Hirado.hu: Kiszelly Zoltán elmondta: Vitézynek több tartaléka, potenciális szavazója van, Karácsony pedig már nem rendelkezik több tartalékkal, nem tud új voksokat szerezni, mivel Gyurcsány Ferenc emberének számít.
  • Metropol: Vitézy Dávid eddigi szakmai karrierje és tudása reményt jelenthet 👀
  • Origo (a Mandiner cikkét megosztva): Balhézni mentek Karácsony emberei Vitézy sajtótájékoztatójára (VIDEÓ) - Vitézyt azonban egy pillanatra sem tudták kizökkenteni a performansszal.

Szentkirályi permanens kampánya

Mindeközben az ügy egyik főszerepelője, Szentkirályi Alexandra listavezetőként folytatta megkezdett kampányát egészen a választásokig. Lemondását követően még 17 posztot tett közzé Facebook oldalán, ezekben azonban már nem részletezi visszalépését, csak utal rá, hogy a cél továbbra is változatlan, illetve megismétli már bemutatott kampányüzeneteit.

A posztok egyikében sem említi még egyszer Vitézy Dávidot, Karácsony neve azonban egy kivételével mindegyik bejegyzésében szerepel.

Már a visszalépését követően, június 7-én posztolt egy videót, amelyben felhív egy pártszimpatizánst és a Fidesz sikereiről, valamint a békemenetről beszélgetnek és a beszélgetést annyival zárja a volt főpolgármester-jelölt, hogy “várjuk Önöket vasárnap”.

Címlapi kép: Barczikai Fanni

Barczikai Fanni
Budapest Corvinus Egyetemen végzett politológus, jelenleg az Eötvös Loránd Tudományegyetem kommunikációs és médiatudomány mesterszakos hallgatója, médiaszakember specializáción. 2024-ben az Achilles Data oknyomozó újságíró program díjazottja. 2024-től a Lakmusz gyakornoka, majd újságírója.