A Fidesz volt digitális igazgatójának cégei tűnnek fel a Megafon körül

A Dukász Magor résztulajdonában álló Digitális Szuverenitás Központ nagyon hasonló dolgokkal foglalkozik, mint a Megafon. A cég tavaly közel kétmilliárd forintos bevételt hozott össze, részben külföldre is értékesíti a szolgáltatásait.

Merész digitális stratégia”, aktív netes közösségépítés”, digitális kampányok”, erős érzelmeket kiváltó videók”, valódi előrelépést jelentő közösségi média képzés” - ezek a hívószavak akár kormánypárti influenszerképző, a Megafon Központ bemutatkozásában is szerepelhetnének.

Mindezt azonban nem a kiugróan magas digitális költéseiről ismert Megafon, hanem egy eddig kevéssé szem előtt lévő, piaci alapon működő vállalkozás fogalmazta meg magáról: az ambiciózus elnevezésű Digitális Szuverenitás Központ Kft (DISZK).

Míg a Megafon évek óta nulla forintos árbevételt könyvel el, a DISZK pénzügyi beszámolóiban jól látható a hirtelen jött üzleti siker: 2023-ban közel kétmilliárd forintért értékesítette szolgáltatásait.

A vállalkozást a Fidesz korábbi digitális igazgatója, Dukász Magor alapította, aki korábban más cégével már nyert el kisebb összegű kormányzati kommunikációs megbízásokat. Amikor azonban a DISZK hatalmas bevételeinek forrásáról érdeklődtünk nála, nem volt hajlandó semmilyen részletet elárulni.

Ebben a cikkben bemutatjuk, mit lehet tudni a Digitális Szuverenitás Központ tevékenységéről, és milyen személyi- és szervezeti összefonódásokat találtunk a DISZK és a Megafon között.

Jól jövedelmező digitális szuverenitás

Az elmúlt években a kormány egyik legfontosabb kommunikációs üzenetévé vált, hogy megvédi Magyarország “szuverenitását”. Tavaly decemberben elfogadták a külföldi támogatásban részesülő szervezetek ellehetetlenítésére is alkalmas szuverenitásvédelmi törvényt, és idén év elején felállt a Szuverenitásvédelmi Hivatal is.

Ezeket a lépéseket láthatóan egy hosszabb előkészítés előzte meg: az Alapjogokért Központ már 2019 végén egy “szuverenitáskutatási projekt” részeként több tanulmányt is készített a témában, a kutatás eredményeit pedig egy konferencián tárták a nyilvánosság elé. Ezen a találkozón a “szuverenitás informatikai kérdéseiről”, a nagy tech cégek monopolhelyzetéről és az online térben zajló szuverenitási küzdelemről a Fidesz akkori digitális igazgatója, Dukász Magor beszélt.

Három évvel később, a 2022-es újabb választási győzelem évében a digitális szuverenitás már nem csak egy eszme volt, hanem egy Dukász által alapított, for-profit cég.

Ehhez a fideszes stratéga egyik kevésbé jellegzetes nevű, már működő vállalkozását (a Middleware Kft.-t) nevezte át Digitális Szuverenitás Központ Kft.-vé 2022 végén. Az ügyvezetői posztot pár hónappal korábban Dukász régi üzlettársa, a 2010-es évek elején kormánytisztviselőként dolgozó Stibrányi Eszter vette át.


Forrás: digitalisszuverenitas.hu

A cég az átnevezéssel egy időben indult növekedésnek:

  • kis létszámú vállalkozásból rövid idő alatt egy közepes méretű, jelenleg 44 főt foglalkoztató társasággá nőtt,
  • lakásirodából pedig egy tágas irodahelyiségbe, az óbudai Perc utcába költözött.

A Dukász-Stibrányi páros azonban nem a Digitális Szuverenitás Központtal lépett be a kommunikációs- és médiapiacra: egy másik cégükön, a For the Win Kft.-n keresztül már közel egy évtizede végeznek hasonló tevékenységet. A céges iratok szerint “információ-technológiai szaktanácsadás”-sal foglalkozó vállalkozás a 2014-es alapítását követően évi stabil 40-50 millió forintos árbevételt produkált, a 2018-ig tartó kormányzati ciklusban pedig kisebb állami megrendeléseket is végzett.

Az Átlátszó által kikért médiatervek szerint 2016 végén és 2017 elején (a Miniszterelnöki Kabinetiroda keretszerződéseinek részeként), összesen nettó 18,45 millió forintért három kampányra is szerződtették a céget: az aktuális kormányzati intézkedések, a “Magyarország erősödik” és a “nemzeti ünnep” facebookos kommunikációjával kapcsolatos feladatokra (úgy mint Facebook-hirdetés, weboldalra terelés és/vagy videóhirdetés).

A kommunikációs keretszerződések átláthatatlansága miatt nyilvános adatokból nem követhető, hogy a For the Win végzett-e egyéb kormányzati munkákat. Az viszont a cég pénzügyi beszámolóiból látszik, hogy 2020-ban hirtelen megemelkedett az éves bevétele: (2020-ban 120 millió, majd 2021-ben és 2022-ben 150 millió forint fölé) - 2023 elején pedig a For the Win lett a frissen átnevezett Digitális Szuverenitás Központ tulajdonosa.

A DISZK már röviddel az alapítása után messze túlszárnyalta a For the Win korábbi bevételeit.

2022-ben, az országgyűlési választások évében nettó 850 millió forintért, tavaly pedig már közel 2 milliárd forintért értékesítette szolgáltatásait. A DISZK a 2023-as évet több mint 800 milliós nyereséggel zárta, amelyből a tulajdonosoknak több mint 350 millió forintos osztalékot fizettek ki.

Kik lehetnek a megrendelők?

A nyilvánosan elérhető cégiratok szerint a cég bevételének legnagyobb része hazai értékesítésből származik, de 2023-ban elkönyveltek 45 millió forintnyi bevételt exporttevékenységből is. Azonban se a pénzügyi beszámolóikban, se a DISZK honlapján nem találhatók azzal kapcsolatos információk, hogy kik a megrendelőik. Erről Dukász Magort élőben kérdeztük, valamint a cégnek e-mailen is elküldtük a kérdéseinket, de választ nem kaptunk.

A cég - a honlapján olvasható bemutatkozó szerint - a “digitalizáció és a globalizáció soha nem látott kihívásaira” keres válaszokat.

“KÜLDETÉSÜNK, hogy a helyi, nemzeti szereplőknek kiterjesszük szuverenitását és megerősítsük jelenlétét a DIGITÁLIS TÉRBEN"

- írja a cég, és ennek megfelelően az alábbi területeken nyújt szolgáltatásokat ügyfeleinek:

  • stratégiaalkotás,
  • tudásmegosztás,
  • elemzés,
  • digitális kampányok és
  • tartalomkészítés.

A vállalati nyelvezeten átüt, hogy a cég elsősorban politikai marketinggel foglalkozik. Erre utal a honlapjukon a csapat bemutatkozása rész is, ahol kiemelik, hogy munkatársaik rutinosak az online politikai kampányok valamennyi területén. Dukász 2023 novemberében, a Kossuth rádiónak adott egyik interjúban is főleg erről beszélt, hogy a Fidesz a pártok közül elsőként ismerte fel a közösségi média jelentőségét, ami nagyban hozzájárult a választási győzelmeihez is.


Mennyi Facebook like ér fel egy mandátummal? Forrás: Batthyány Lajos Alapítvány, Facebook

A júniusi önkormányzati és európai parlamenti választások utolsó hetében a Fidesz-KDNP egyik országgyűlési képviselője, Nacsa Lőrinc is megjelent a DISZK épületénél. Amikor erről kérdeztük, úgy tett mintha nem tudná, miről beszélünk, majd hozzátette, hogy – épp a Digitális Szuverenitás Központtal egy lépcsőházban lévő – gourmet élelmiszerboltba, a Culinarisba sietett. Mindez másfél nappal Szentkirályi Alexandra, a Fidesz főpolgármester-jelöltjének visszalépése előtt, akinek a kampányában Nacsa is aktívan részt vett.

A Fidesz, a Megafon és a Dukász-klán

Az erdélyi informatikusból nagy karriert futó Dukász Magor a Fideszen belül a rejtőzködőbb figurák közé tartozik. Egy-két zártkörű rendezvényen tartott előadásán kívül nem nagyon hallottuk beszélni, a sajtónak nem nyilatkozik. Ezért se tudjuk biztosan, hogy amikor cége állami megrendeléseket nyert, ő maga a kormánypártban pontosan milyen tisztséget töltött be. A források erről eltérően nyilatkoznak:



Dukász Magor a Fidesz-delegáció tagjaként egy amerikai “tanulmányi úton” 2018-ban (jobbról a harmadik). Forrás: Headlinersclub

A magyar sajtóban viszont csak később, a 2019-es tusványosi táborról szóló beszámolókból derült ki, hogy Dukász a Fidesz digitális igazgatója (vagy hogy ilyen poszt egyáltalán létezik). Így az sem átlátható, hogy kommunikációs cégei 2017 óta milyen megbízásokat teljesítenek, vagy milyen szerepet tölt be a Megafon Központban, amelynek a környékén nemcsak Dukász, hanem több családtagja is feltűnik.

Ez utóbbiról az influenszerképző belső viszonyait jól ismerő, névtelenséget kérő forrásunk beszélt a Lakmusznak, aki 2021-ben közel egy évig dolgozott szorosan együtt a kormányközeli központtal:

“Dukász Magor tartotta minden héten a [Megafonban] a szerkesztőknek az eligazítást, ő mondta meg, mik az adott hétre a kommunikációs panelek. De azt is, hogy ki dolgozhat a szerkesztőségben, és szerintem a képzési részlegen is. A valódi igazgató nem Kovács István, hanem ő”.

Forrásunk azt is hozzátette, hogy az influenszerképzőbe való felvételijén a Fidesz akkori digitális igazgatója is jelen volt, aki politikai szimpátiájával és hírfogyasztásával kapcsolatban tett fel kérdéseket.

Egy véletlen baki folytán egyszer mi is meggyőződhettünk arról, hogy a megafonos ügyeket Dukász is felügyeli. Egy 2022 októberében a központ egyik munkatársának küldött emailünkre ugyanis olyan választ kaptunk, amelyből kiderült, hogy levelünket előtte Dukásznak is átküldték.


Céges levelezés, "forwarded".

Dukász más fideszes politikusokhoz hasonlóan gyakran szerepel Megafonhoz kötődő rendezvényeken, az azonban kevésbé ismert tény, hogy a jobboldali hangokat kinevelő intézményhez erős családi szálak is fűzik. Felesége, Dukász-Krisztel Renáta kezdetektől a központ kommunikációs koordinátora. Testvére, Dukász Hanga pedig 2021 novemberében vette át az irodavezetői posztot, nem mellesleg pedig Gyürk András, a Fidesz kampányfőnökének és EP-képviselőjének a felesége.

Kapcsolati térkép a Megafon és a DISZK közötti intézményi és személyi kötődésekről

A Megafon Központ működésében a Dukász-Gyürk család egy közeli barátja, Solymosi Heléna is részt vesz. Solymosi szintén a szentendrei Fidesz oszlopos tagja, és sok olyan nyilvánosan elérhető, de magánjellegű fényképet találtunk, amin Dukász Hangával és Gyürk András testvérével együtt szerepelnek.

Solymosi 2019 óta a Miniszterelnöki Kabinetiroda Online Kommunikációs Főosztályát vezeti, 2021 novemberétől pedig rendszeresen feltűnik a Megafon csapatát ábrázoló képeken: a központ rendezvényein, irodai fotókon és a közösségimédia-képzéseken is. Azt azonban nem tudni, hogy mindezt a miniszterelnöki hivatalban betöltött munkájával párhuzamosan, annak részeként, vagy attól függetlenül végzi. Solymosit írásban kérdeztük erről, de cikkünk megjelenésééig nem válaszolt a kérdéseinkre.


Solymosi Heléna és Dukász Hanga megafonos influenszerek körében a 2024-es CPAC-en. Forrás: Facebook, Megafon

Két cég, hasonló csapat

A Megafon és a Digitális Szuverenitás Központ között nem csak a családi kötelékek miatt van élénk kapcsolat. A DISZK épületében gyakran megfordulnak megafonosok, és fordítva. Amikor ellátogattunk a cég Perc utcai irodájához, több olyan személlyel is találkoztunk, akiket a Megafon nyilvános képeiről ismerhetünk.

Ez azonban fordítva is így van: a Digitális Szuverenitás Központ alkalmazottai, sőt vezetői is feltűnnek a Megafon által szervezett tréningeket dokumentáló képeken.

Ezen a 2022 márciusi alkalmon például a DISZK vezető fejlesztője tartott fejtágítást a megafonos résztvevőknek:


Forrás: Megafon, Facebook

Ezen a tavaly nyári, Megafon alumnikról készült csoportképen pedig ránézésre Benkő Levente, volt biztonságpolitikáért felelős helyettes államtitkár és egykori tel-avivi nagykövet is megbújik a végzősök mögött (vagy legalábbis egy rá nagyon hasonlító ember - Benkő nem válaszolt az ezzel kapcsolatos kérdéseinkre).


Benkő nagyköveti mandátuma Izraelben 2023. június 30-án járt le, kilenc nappal később már Budapesten, a Megafon-képzőseivel fotózkodott. Forrás: Facebook

A hosszú külügyes múlttal rendelkező, veterán diplomatára a médiában a Digitális Szuverenitás Központ nemzetközi igazgatójaként hivatkoznak. A cégen belül Benkő azonban inkább a háttérbe húzódik, a vállalkozás weblapján az ő neve nem is szerepel.


Benkő (középen) Szijjártó Péter és Szergej Lavrov 2017-es bécsi találkozóján még helyettes államtitkárként. Forrás: 444.hu

Kommentáros kapcsolat

Benkő Levente más szempontból is érdekes a kormányközeli kommunikációs céghálóban: ő a folyóirat-kiadással és rendezvényszervezéssel foglalkozó Kommentár Alapítvány alapítója. (Az alapítvány 2021-ben rekordmagas, 11,5 milliárd forintos támogatást kapott a Mathias Corvinus Collegiumon (MCC) keresztül a központi költségvetésből, amelyet elsősorban ingatlanfejlesztésre és képzési központok létrehozására fordít.)

2021-ben az alapítvány kuratóriumi tagjai közé a Digitális Szuverenitás Központ jelenlegi ügyvezetőjének, Stibrányi Eszternek a testvére is bekerült. Az alapítványt ennél közvetlenebb kapcsolat is fűzi a DISZK-hez, sőt Stibrányi Eszter másik, Dukásszal közös cégéhez, a For the Win Kft.-hez is. Ez a vállalkozás ugyanis évekig abban a belvárosi ingatlanban működött, amelyet a nyilvánosan elérhető dokumentumok szerint 2016 és 2018 között a Kommentár Alapítvány is székhelyként használt.


Fotó: Német Szilvi

Ráadásul a DISZK-et eredetileg, még 2022 nyarán új cégként akarták bejegyezni egy olyan, Mozsár utcai ingatlanba, amely a Kommentár tulajdonában áll. (Ez a bejegyzési folyamat azonban a cégiratok szerint félbemaradt, és végül új cég létrehozása helyett Dukász korábbi vállalkozását nevezték át DISZK-re).


Forrás: Google Maps, Földhivatal, OPTEN cégnyilvántartó

A Digitális Szuverenitás Központ működésével kapcsolatos kérdésekkel megkerestük a cikkünkben szereplő, főbb érintett személyeket és szervezeteket, de a cikkünk megjelenéséig nem érkezett tőlük reakció.

Címlapi kép: Kiss Bence

Német Szilvi
Újságíró, médiakutató. 2013 óta a Crosstalk videó- és médiaművészeti fesztivál vezetője, 2019-től az ELTE Film-, média- és kultúraelméleti doktori programjának hallgatója. Online politikai szubkultúrákkal, a populáris kultúra és a politika kapcsolatával, valamint hálózatelemzéssel foglalkozik. Társszerzőként jegyzi a tavaly megjelent Toxikus technokultúrák és digitális politika: Érzelmek, mémek, adatpolitika és figyelem az interneten (Napvilág, 2021) című könyvet.